Niesamowita Sprawa singiel „Pomylone Gary”

Promocja singla

Poznański zespół grający szeroko pojętą muzykę rockową Niesamowita Sprawa świętuje właśnie premierę nowego singla „Pomylone Gary”, która, oprócz pozostających w głowie melodii, także tekstowo przenosi nas do uroków dzieciństwa.

Jak mówią członkowie zespołu, przekaz piosenki „Pomylone Gary” jest dość czytelny.

Opiera się on na przeczuciu, że w każdym z nas wciąż istnieje dziecko którym kiedyś byliśmy, a nawet więcej: że w istocie jesteśmy dziećmi obrośniętymi czasem. Zdarza się nam o tym zapominać, zdarza się tego wstydzić, zdarza się tęsknić za tym lub właśnie tego szukać. Nie jest to jedyna poruszająca ten wątek piosenka w repertuarze Niesamowitej Sprawy. Wokół podobnego tematu krąży choćby oparta na micie Piotrusia Pana “Wendy” czy łobuzerskie “Wagary”

– mówią

Bardzo istotną kwestią jest znaczenie i symbolika utworu. Mówi o niej autor tekstu, wokalista zespołu Michał Iskra:

Pomysł “fabuły” Pomylonych Garów tkwił w mojej głowie od dawna. Chciałem opowiedzieć historię chłopca, który w zabawie na chwilę zakrywa oczy, a gdy je odsłania, jest już dorosłym facetem, nie rozumiejącym kiedy i jak nastąpiła przemiana. Forma odsłoniła się nagle, gdy kiedyś licząc coś w myślach użyłem dziecięcej frazy “jedena, dwana, trzyna…”. Ciekawostką może być to, że wymienione w tekście imiona uczestników zabawy to autentyczne imiona mojej ekipy z dziecięcego podwórka. Użyte tutaj oczywiście symbolicznie – dawno nie mam z tymi ludźmi kontaktu i nie wiem jak wygląda ich dorosłe życie, aczkolwiek jestem pewien, że jeśli kiedyś usłyszą tę piosenkę natychmiast rozpoznają nasz osiedlowy gang…

Premiera nowego singla okazuje się też momentem przełomowym w karierze zespołu, bo jak tłumaczą, do tej pory Niesamowita Sprawa była zespołem wybitnie koncertowym i antystudyjnym.

Mamy na koncie blisko dwieście koncertów i zaledwie kilka nagrań. Chcemy to zmienić, mamy mnóstwo materiału, mamy pomysły na ciekawe aranżacje, mamy też ambicję uzyskania lepszego, bardziej profesjonalnego brzmienia. Oczywiście potrzebne są na to pieniądze, dlatego w najbliższym czasie planujemy start crowdfundingu na pierwszy pełnowymiarowy album. “Pomylone gary” i wszystkie wcześniejsze nagrania realizowane metodą DIY należy więc traktować jako demonstrację naszego potencjału, a prawdziwa przygoda dopiero przed nami.

Niesamowita Sprawa to zespół, który w ciągu kilku lat działalności z akustycznego duetu wykonującego autorskie piosenki na rynkach i deptakach Poznania przerodził się w pełnowymiarowy skład sceniczny. Stopniowo skład grupy powiększał się i zmieniał ostatecznie przyjmując postać kwintetu opartego na brzmieniu kontrabasu, gitary akustycznej, mandoliny, skrzypiec i zestawu perkusyjnego. Aranżacje piosenek stały się bogatsze i bardziej dynamiczne, ale wciąż rdzeniem koncepcji jest akustyczna prostota muzyki ulicznej. Muzyka Niesamowitej Sprawy bywa określana jako miejski folk, akustyczny punk, piosenka poetycka, sami zaś twórcy określają ją jako zwykłe piosenki.

Życie daje człowiekowi w dupę, bez dwóch zdań. Zimne piwo z kumplami w piątek należy się jak psu zupa. Ale chciałoby się czegoś jeszcze. Czegoś prostego, ale nie prostackiego, szczerego, ale nie chamskiego, radosnego, nie głupawego, czegoś co rozciągnie skrzywiony pysk w uśmiechu. Zwykłej cholernej piosenki. I to jest coś co akurat mamy, mamy tego dużo i chętnie się podzielimy.

– napisali na swoim kanale Spotify

W ciągu kilku lat działalności zespół zagrał mnóstwo koncertów w przeróżnych miejscach, od punkowych squotów, przez knajpy i kluby po występy na dużych scenach jak np. Pyrlandia Aquanet Festival. Niesamowita Sprawa jest prawdopodobnie jedynym składem, który dzielił scenę z takimi grupami jak Moskwa, czy GaGa Zielone Żabki, a jednocześnie z Anitą Lipnicką i Krzysztofem Krawczykiem 🙂 Jest to możliwe dzięki uniwersalności propozycji muzycznej zespołu, która będąc przystępna dla szerokiego grona odbiorców nie popada jednocześnie w komercyjny banał.

Niesamowita Sprawa najlepiej sprawdza się w bezpośrednim kontakcie z publicznością. W trakcie żywiołowych koncertów, które potrafią trwać nawet trzy godziny, publiczność wciągana jest do wspólnej zabawy m.in. charakterystycznym zaśpiewem „Fararaj”. Nie zespół robi koncert, lecz publiczność – tym mottem grupa opisuje swoją wizję występów na żywo.

 W 2021r zespół został laureatem poznańskiego przeglądu Gramy U Siebie.

Do tej pory zespół wydał we własnym zakresie EP „Fararaj”, oraz opublikował w kanałach streamingowych zapis koncertu „W koncertowym studio Radia Afera”.

Dlatego mocno polecamy obserwować ich na social media.

Fot. Natalia Pawlicka Wild and Free Photography

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s