Szczeciński Zespół Dupa album „Przykra Ciemieniucha”

Promocja Albumu

3 stycznia 2023 ukazała się w wersji fizycznej płyta CD z debiutanckim materiałem „Przykra Ciemieniucha” częstochowskiej kapeli Szczeciński Zespół Dupa. Płyta dokumentuje pierwszy etap działalności zespołu. Oprócz starej i nowej wersji materiału „Przykra Ciemieniucha” zawiera również EP-kę „Drzewa” z 2020r. i nagraną rok później akustyczną wersję „Degeneracji”. Nakład jest ograniczony do 30 egzemplarzy, każdy jest ręcznie numerowany.

Zespół powstał latem 1995 roku i po nagraniu debiutanckiego materiału „Przykra Ciemieniucha” od razu zakończył działalność. Wznowienie projektu nastąpiło w 2018 roku, kiedy cały materiał został nagrany na nowo. No i „zaskoczyło”… Zrobili reedycję debiutanckiej kasety w ograniczonym nakładzie, który już został wyprzedany, teraz ukazała się wspomniana wersja CD debiutu (z bonusami). Płyta składa się z 23 utworów, które obejmują 4 wydane wcześniej na Bandcampie wydawnictwa. Do każdego zakupionego egzemplarza zespół dołącza kody do pobrania całego materiału w wersji cyfrowej.

Tracklista:

 1. Rzeczywistość 1:47
 2. Drzewo 0:36
 3. Paradoks 2:00
 4. Degeneracja 1:47
 5. Alkohol 2:58
 6. Tam gdzie istnieje 1:29
 7. Syf 0:37
 8. System 1:51
 9. Przykra Ciemieniucha 2:52
 10. Drzewa 1:03
 11. Drzewa akustyczne 0:54
 12. Trees 1:03
 13. Drzewo – 1995 Cassette Edition 0:34
 14. Degeneracja akustyczna 2:03
 15. Rzeczywistość 1995 1:42
 16. Drzewo 1995 0:04
 17. Paradoks 1995 1:56
 18. Degeneracja 1995 1:48
 19. Alkohol 1995 2:30
 20. Tam gdzie istnieje 1995 1:39
 21. Syf 1995 0:32
 22. System 1995 1:50
 23. Przykra Ciemieniucha 1995 2:53

1-9: oryginalny materiał nagrany ponownie w 2018
10-13: nagrane w 2020, wydane jako „Drzewa EP”
14: singiel nagrany w 2021
15-23: nagrane w lipcu 1995

Za większość muzyki zespołu odpowiada Greg (gitary), a głównym autorem tekstów jest Gurcin (wokalista). Do współpracy zaprosili też swoje dzieci – Hania jest autorką wielu okładek ich płyt, Marysia – teledysków, a Ben udziela się na basie.

Szczeciński Zespół Dupa powstał latem 1995r., początkowo jako jednorazowy projekt. Zespół tworzyli wówczas: Gregor – gitara, Piotrek – bas, Lepu – perkusja i Gurcin – śpiew. Po nagraniu płyty „Przykra Ciemieniucha” w lipcu 1995 zespół przestał istnieć . Album ukazał się w ograniczonym nakładzie w formie kasety magnetofonowej.

Minęło 20 lat i dwa stare kawałki „Tam gdzie istnieje” oraz „Drzewo” wróciły w formie coverów
wykonywane podczas koncertów w 2015 i 2016r. przez Restless Astronaut, w którym grali Gregor i
Lepu. Wtedy też powoli zaczął rodzić się pomysł, żeby reaktywować projekt SZD. Cała płyta została przearanżowana i nagrana ponownie w grudniu 2018r., by rok później zadebiutować we wszystkich serwisach streamingowych oraz w formie kilku teledysków na YouTube. No i rozpoczęło się na nowo coś, co trwa do dzisiaj… Zaczęły powstawać nowe rzeczy.

Na początku 2020 roku weszli do studia, aby nagrywać nowy materiał na płytę. Ale wtedy zaczęła się pandemia, co trochę pokrzyżowało plany (niektóre nagrania z tych sesji trafiły potem na EPki „Drzewa” oraz „MaMo to Pinokio”).

W czasie dwóch kolejnych lockdownów powstały nagrane w sposób całkowicie zdalny dwa utwory mocno nietypowe (jak na nas) muzycznie – „Nowa Flaga” oraz „Antykuloziemcy” wydane jako single na Bandcampie i teledyski na YouTube wiosną i jesienią 2020r.

Rok 2021 to powrót do korzeni i pomimo pandemii udaje się kapeli odbyć kilka sesji nagraniowych, czego efektem są single „Strata”, „Weźmy i zróbcie”, akustyczna wersja „Degeneracji” oraz EP „MaMo to Pinokio”. Z szuflady wyciągnęli również parę archiwaliów innego projektu, który realizowali – Geemps (z 1994r.), które w nowo nagranych wersjach wychodzą jako single „Drzwi” i „Doglondaran”.

Pod koniec stycznia 2022 zarejestrowali kilka nowych utworów. Wśród nich był szkic, wersja demo kawałka antywojennego, do którego mieli potem wymyślać tekst i aranżację. Ale pod koniec lutego rzeczywistość za naszą wschodnią granicą nadała temu pomysłowi zupełnie inny wymiar. Pod wpływem impulsu zostawili to w takiej surowej wersji i postanowili wydać to jako singiel charytatywny pt. „No War!”. Cały dochód z tego wydawnictwa został przekazany na pomoc uchodźcom poprzez PAH. W krótkim czasie udało nam się zebrać na ten cel prawie 800 zł. Ta historia miała swój dalszy ciąg – odezwał się do zespołu zaprzyjaźniony brytyjski zespół Das Kapitans i zaproponował umieszczenie ich utworu jako opening song na składance „Standing with Ukraine” wydanej przez wytwórnię Socks On Records. Dodatkowo nagrali fajny energetyczny cover tego utworu, do którego zaprosili kilka innych zespołów, takich jak Fyzz Wallis, Scott Bradley, czy rodzimy 2137 Projekt. Z tej styczniowej sesji pochodzą jeszcze wydane 2022 roku single „Komuś w głowę” i „Nasza ostatnia piosenka”. Na wiosnę wydali również reedycję kasety z materiałem „Przykra Ciemieniucha” w nowej i starej wersji (po jednej na każdej stronie).

Utwory zespołu były prezentowane w wielu radiach internetowych i podcastach m.in. Punkowe Radio Underground, Punk Party Radio Show, TFSC Radio. W sieci ukazało się też kilka wywiadów i recenzji.
Obecne plany wydawnicze to nowy „współczesny” album, który planują wydać do połowy 2023r. Trwają końcowe prace. Planują wydać to wydawnictwo również w fizycznych formatach – kaseta i CD. Oprócz niektórych utworów znanych z wcześniejszych EPek i singli znajdzie się na nim jeszcze kilka premierowych numerów.

Z informacji od zespołu wiemy również, że takich starych, fajnych kawałków mają jeszcze trochę w szufladzie, więc niebawem możemy spodziewać się kilku odrestaurowanych wykopalisk. Polecamy zatem polubić, subskrybować i obserwować ich social media.

Promocję przygotowano dzięki uprzejmości zespołu, który udostępnił nam wszelkie materiały i informacje. Dzięki temu możemy Wam przedstawić i zaproponować materiał twórczy bardzo fajnej kapeli z podwórka muzyki alternatywnej. Jeżeli tak jak my chcecie wspierać polską twórczość i polskie podwórko sceny niezależnej, kupujcie płyty zespołów. My polecamy album „Przykra Ciemieniucha” kapeli, której co niektórzy muzycy nigdy nie byli w Szczecinie czyli Szczeciński Zespół Dupa.

Wsparcie projektu Polska Muzyka alternatywna!

Przekaż darowiznę 🙂

20,00 zł

Wpłać na zrzutkę.pl 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s