Tekla Goldman album „Grzybnia pierwsza – Leczenie Zimną Wodą”

Promocja Albumu

Tekla Goldman, psycho-garażowa formacja z Otwocka po debiutanckiej „EPce” oraz koncertowej płycie ‚”Taśma”‚ 12 kwietnia 2024 r. wydała swój długogrający album „Grzybnia pierwsza – Leczenie Zimną Wodą”. W procesie nagrywania Tekla po raz kolejny zastosowała  prymitywne mikrofony i prosty ośmioślad, rejestrując cały materiał na tzw „setkę”. Rezygnacja z klasycznego studia nagraniowego przełożyła się na charakterystyczne brzmienie w stylu „lo-fi”. Przyjemność obcowania z „Grzybnią pierwszą” odnajdą fani garażowych brzmień i jazgoczących  rock’n’rollowych gitar. 

W 2022 roku wydali swoją debiutancką EP pt. „EPka”, która spotkała się z dobrym przyjęciem wśród mediów – zespół i sama płyta znalazły się wówczas w wielu podsumowaniach rocznych. Następnie 1 lutego 2023 ukazała się zarejestrowana podczas audycji „Makakofonia MakakArt” w Antyradio dnia 28.09.2022 kaseta „Taśma”, po czym Tekla Goldman trafiła pod skrzydła niezależnej wytwórni Antena Krzyku. Nowe wydawnictwo „Grzybnia pierwsza – Leczenie Zimną Wodą” swoją premierę miało 12 kwietnia 2024 roku. Krążek otrzymał efektowne opakowanie w kształcie muchomora, oparte na ręcznie wykonanych ilustracjach stworzonych przez Emilly.

Płytę zapowiadały single z teledyskami. Pierwszy ukazał się 31 lipca 2023 roku pt. „Odra” na którym gościnnie wystąpił Michał Krysztofiak – Oranżada. Utwór inspirowany katastrofą ekologiczną na Odrze. To 7 minutowy protestsong oparty na krautowym rytmie i wykąpany w kwaśnej rzece dźwięków gitar i syntezatorów. 

Drugi „Mleko” premierę miał 04.04.2024 r. To kalifornijski, gorący kawałek, który zespół wykonuje na koniec swoich koncertów – szybkie tempo, jeden akord, zjadanie mikrofonu itp.

Trzeci „Lembas” – premiera 08.04.2024 r., to singlowy kawałek typu “Tekla Goldman”. Energia, rock’n’rollowy riff i mocne solo gitarowo/basowe dla każdego, kto jest spragniony rzetelnego kalifornijskiego, a jednocześnie psychodelicznego grania.

„Na tacy podajemy smaczne rozwiązanie w postaci tłuściutkiego jak boczuś, słodkiego jak miód i kruchego jak wafelek Lembasa”.

– zapowiadał utwór zespół.

Najnowsze wydawnictwo zawiera 10 zawadiackich i energetycznych kompozycji utrzymanych w klimacie psycho-garażowego rocka. W procesie nagrywania Tekla po raz kolejny zastosowała  prymitywne mikrofony i prosty ośmioślad, rejestrując cały materiał na tzw „setkę”. Rezygnacja z klasycznego studia nagraniowego przełożyła się na charakterystyczne brzmienie w stylu „lo-fi”. Przyjemność obcowania z „Grzybnią pierwszą” odnajdą fani garażowych brzmień i jazgoczących  rock’n’rollowych gitar. Usłyszymy też elementy psychodelii znanej z lat 70-tych, a także kompozycje inspirowane motorycznym krautem.   Abstrakcyjne teksty przesterowanymi głosami wyśpiewują gitarzysta Hrabia Jędrulla oraz Emilly Bones, która wspiera zespół samplami i klawiszem. Za transową perkusję odpowiada Macio a za melodyjne linie basowe Dżony.

  1. Płytę rozpoczyna utwór „Grzybnia I„. To hipnotyczne intro w którym Emilly wprowadza słuchaczy w tajemniczy świat grzybów. 
  2. Lembas” o którym już pisaliśmy.
  3. Lekarz z Sopotu„, którego premiera odbyła się 15 kwietnia. Ten temat wrzyna się w mózg i zostaje tam na długo. Tym razem nieabstrakcyjny jak na Teklę tekst i zaskakujące polifoniczne zakończenie z saksofonem, zresztą posłuchajcie sami.
  1. „Maszyny”, którego okładka obok. Kwintesencja garażowej prostoty z cyklu „klasyki rocka regresywnego”.
  2. „Raz śmy prawdziwki” (skit), czyli rozmowy o grzybobraniu.
  3. „Mleko” prezentowany powyżej.
  4. „Kara” – pełzający rytm i skoczne refreny. Tym kawałkiem zespół kupił sobie wszystkich fanów Breakoutu.
  5. „Berek”, jest najszybszym numerem na płycie, wsparty drum’n’bassowym groovem, stworzony do dzikiego tańca.
  1. „Słoneczko” to smutna konkluzja na temat przemijania zamknięta w cyklach wschodów i zachodów słońca. To z kolei najwolniejszy utwór na płycie, można go uznać za balladę.
  2. Wojna” – utwór oparty na brzmieniu syntyzatora Polivox to ukłon w stronę Zimnej Fali. Powstał tuż przed wydarzeniami zza naszej wschodniej granicy i z czasem tylko zyskał na aktualności.
  3. Chmury„, ta wesoła piosenka ma swoje źródła w  muzyce hipisowskiej. Podczas zgrania na taśmę, do nagrania wkradły się nieoczekiwane dźwięki.  
  4. „Odra” prezentowana na wstępie niniejszego artykułu
  5. „Idą świerszcze” (outro). Rumuńskie świerszcze wtórują burzowej magmie dźwięków perkusyjnych.

Jeszcze raz zwrócę uwagę na niezwykłą okładkę zaprojektowaną przez zespół. Album dostępny jest w wersji CD, w planach jest także wydanie winylowe.

Skład zespołu:

  • Emilly Bones – wokal, sampler, syntezator
  • Hrabia Jędrulla Sudnikowicz – wokal, gitara, syntezator
  • Dżony Dobrucki – bas
  • Macio Łabudzki – perkusja, syntezatory

Tekla Goldman minialbum „EPka”

Zespół z podwarszawskiego Otwocka i okolic Tekla Goldman działający na zasadzie DIY niedawno wydał debiutancką EP-kę zatytułowaną po prostu „EPka”. Na debiutanckiej „EPce” znalazło się 5 zawadiackich utworów nagranych w technice LO-FI. To walka energii ze spokojem, bitwa prostoty z…

Oceń ten wpis:

WESPRZYJ NASZ PROJEKT

Przekaż darowiznę 🙂

20,00 zł

Wpłać na zrzutkę.pl 🙂

Polska Muzyka alternatywna

Odkryj więcej z Polska Muzyka alternatywna

Subscribe to get the latest posts to your email.