Psycho Pigeon

Promocja Artysty

Who? What? When? Where? Why? How? Dziś zaprezentujemy duet, który miesza energię Rock&Rolla z brzmieniem syntezatorów, tworząc gatunek określany przez siebie jako Synth&Roll. Duet, którego muzyka to podróż w głąb muzycznej rzeczywistości, gdzie syntezatory i gitary snują wspólną historię pełną napięcia, adrenaliny i emocji. Duet tworzący Electronic Rock na bazie autorskiego, oryginalnego przepisu czyli zespół Psycho Pigeon.

Historia Psycho Pigeon zaczęła się w 2023 roku na undergroundowym jam session w Warszawie, gdzie Joachim i Kuba spotkali się w piwnicy jednego ze squatów. Po zamianie dosłownie paru słów od razu znaleźli porozumienie. Kuba, od dłuższego czasu myślący o stworzeniu nietypowego zespołu, odnalazł w Joachimie idealnego partnera. W ciągu pierwszych 6 miesięcy intensywnie poszukiwali własnego brzmienia. Starali się połączyć ze sobą na pozór sprzeczne elementy: ciężki synthwave, chwytliwe refreny i klasyczną szkołę songwriterską. Gdy wreszcie udało się to osiągnąć, produkcja muzyki nabrała tempa.

Wtedy to wziął ich pod swoje skrzydła Pyotr Radzio – producent znany ze współpracy z artystami takimi jak Saszan, Sanah, Michał Szczygieł, Zuza Jabłońska, wytwórniami E-Muzyka, Universal Music i Kayax. Jego doświadczenie znacząco wzbogaciło brzmienie Psycho Pigeon, dodając głębię i profesjonalizm.

Influ” to pierwsza w pełni skomponowana piosenka Psycho Pigeon. Tekst jest miksem historii wielu influencerów, których tak naprawdę łączy zawsze to samo.

Następnie powstały kolejne kawałki, które wydane zostały 06.03.2024 roku na EP-ce zespołu pt. „Gruchnęło!”:

  • Pigeon Dance. Numer, do którego publika nienawidzi klaskać, ponieważ jest w metrum ⅞. Jest to intro koncertowe zespołu.
  • Neony. Impresja na temat smutnych nocy spędzonych w klubach i barach Warszawy, szczególnie w Pawilonach.
  • BIZbiznes. Piosenka muzycznie jest bardzo bluesowa, pomimo swojego ciężkiego i punkowego brzmienia. Tekst opisuje rosnącą falę influencerów, którzy żerują na naiwności i sprzedają swoją mentorską wiedzę, której stosowanie potrafi zniszczyć życie.

Istotną częścią historii są koncerty, na których muzycy dają z siebie wszystko. Już na jednym z pierwszych występów Joachim prawie złamał żebro Kubie, a w rewanżu Kuba poprosił go o bycie świadkiem na swoim ślubie. Tak to poprzez ból i euforię, smutki i radości, oraz godziny spędzone przy instrumentach, tworzy się ta rozwijający się historia.

14.01.2024. Nagranie pierwszego live session

Psycho Pigeon określa swój gatunek jako Synth&Roll. Czerpie inspirację zarówno z klasyków gitary takich jak AC/DC, Metallica czy Rammstein, jak i z nowej fali synthwave, reprezentowanej przez Carpenter Brut, Perturbator i Dance With The Dead. Dzięki temu zbudowali brzmienie, które jest nowatorskie, jednocześnie nawiązujące do klasycznych gatunków muzycznych. Duet jednocześnie stara się, żeby każda piosenkę można było zagrać na samej gitarze akustycznej. Jest to stara szkoła pisania piosenek, którą dzisiaj stosują tylko songwriterzy. Takie podejście daje bardzo szerokie możliwości interpretacji, a jednocześnie łączy się z klasycznymi wzorcami.

Teksty piosenek to publicystyka o otaczającej nas rzeczywistości, która zaczyna przypominać futurystyczną dystopię. Kuba i Joachim opisują prawdziwe historie i przeżycia, w które wplatają własne przemyślenia i wartości, według których starają się żyć. Piszą o pokoleniu rozczarowanym pogonią za dobrobytem, tkwiącym w próżni wartości. Goniącym za uznaniem, ale nie potrafiącym nigdy znaleźć szczęścia. Ich utwory opisują samotność w tłumie, poczucie zagubienia i rozczarowania, których nie leczą ani owocowe czwartki, ani piąteczek na mieście. Jednocześnie starają się dodać nadzieję i sens, które można znaleźć w najmniej oczekiwanych miejscach.

Efektem tej pracy będzie planowana na Q3 2024 płyta LP pt.: Gruh się rodzi”, która już w większości jest gotowa. Znajdą się na niej nowe utwory m.in.:

  • Tańcz Doomer. Odpowiedź na falę negatywności, którą żyją media i potrafią zatruwać życie czytelnikom.
  • Sen Nocy Mazowieckiej. Historia tych dziewczyn, które trochę za często i trochę za długo chodzą po klubach. Szczególnie w okolicy ulicy Mazowieckiej w Warszawie.
  • List do K. Podsumowanie przemyśleń, które zakończyły się apostazją.

Trzonem Psycho Pigeon jest duet:

Joachim Budny

  • Na co dzień psychiatra, stąd w nazwie zespołu Psycho.
  • W Psycho Pigeon komponuje i gra na syntezatorach.
  • Skończyl szkołę muzyczną na skrzypcach, umie też grać na gitarze. Grał w wielu zespołach, również występował z djami. Kiedy znudziła mu się już gitara, przesiadł się na muzykę elektroniczną.
  • Joachim nagrywa na klasycznych analogowych synthach jak Prophet 6, Moog Sub37 czy Analog Rytm; ma nawet klawiaturę ze studia Seweryna Krajewskiego (plamy po kawie nie wyciera)
  • Uwielbia science fiction i japońską literaturę
  • Grał w x-factor z Riyą Sokół, ale wtedy się nie dostali. Byli na koncercie w Puławach – jeden z gorszych koncertów w życiu.
Fot. Anna Rek
  • udziela się społecznie w związkach i izbach zawodowych
  • podczas komponowania inspiruje się muzyką bez względu na gatunek: Justice, Bonobo, Metallica, Beatlesi, Arnold Schoenberg, Thelonious Monk czy Boney M. Fascynuje go zdolność muzyki do komunikacji ponad podziałami kulturowymi, uniwersalność przekazu oraz pozytywny wpływ muzyki oraz muzykowania na wspólnoty
  • Duży wpływ na jego filozofię życiową wywarły lektury Kurta Vonneguta, Stanisława Lema, Witolda Gombrowicza i Bodhidharmy.
Fot. Anna Rek

Kuba Gołębiowski

  • Na co dzień Gołębiowski, stąd w nazwie zespołu Pigeon.
  • W Psycho Pigeon komponuje, gra na gitarze, śpiewa i pisze teksty.
  • Muzyką zajmował się od każdej możliwej strony. Był organizatorem koncertów, prowadził studio nagrań, grał w wielu zespołach i jako muzyk sesyjny, był technicznym i realizatorem dźwięku z ponad 400 koncertami na swoim koncie.
  • Pasję do tworzenia muzyki i gry na gitarze zawdzięcza koncertowi TSA, który widział w 2001 roku. Od tego momentu jego wzorem zarówno scenicznym, jak i muzycznym, był Andrzej Nowak. Początkowo jako fan, a potem jako uczeń, Kuba szlifował swoje umiejętności, a kulminacją było wspólne wystąpienie na jednej scenie z Andrzejem, gdy ten przyjął zaproszenie do udziału w koncercie zespołu Kuby, co można zobaczyć tutaj: https://youtu.be/kk9aDE6CDMs?si=Uy0OlyB0-oNaWV7P
  • Innym z jego młodzieńczych idoli był Zakk Wylde, a regularne ćwiczenia solówek tego artysty zaowocowały tym, że Kuba stał się najszybszym gitarzystą na przystanku Woodstock. Ma na to dyplom.
  • Posiadał w życiu ponad 100 gitar – od światowych klasyków po polskie konstrukcje z lat 50’. Obecnie gra praktycznie tylko na Steinbergerach.
  • W procesie tworzenia tekstów inspiruje się Kazikiem Staszewskim, Jackiem Kaczmarskim i Julianem Tuwimem. Ceni w piosenkach ich publicystyczną i opiniotwórczą moc. Stara się przekazywać własne doświadczenia oraz wplatać filozofię stoicką, czerpiąc inspirację z myśli Marka Aureliusza, Epikura i Seneki.
  • Wegetarianin z wyboru od 10 roku życia.

Warto obserwować duet Psycho Pigeon, zarówno na social mediach, gdzie informują o nowościach, koncertach ale też na ich kanałach streamingowych, gdzie posłuchacie muzyki, którą tworzą. Znajdziecie ich:

Fot. Anna Rek

Przygotowano dzięki uprzejmości zespołu.

WESPRZYJ NASZ PROJEKT

Przekaż darowiznę 🙂

20,00 zł

Wpłać na zrzutkę.pl 🙂

Polska Muzyka alternatywna

Odkryj więcej z Polska Muzyka alternatywna

Subscribe to get the latest posts to your email.