Bad Falcon album „Przebudzenie”

PRomocja albumu

Mocne rockowe riffy i charyzmatyczny niski wokal to znak rozpoznawczy zespołu Bad Falcon, który ostatnio wydał drugi album pt. Przebudzenie.

Zespół Bad Falcon pochodzi z Sokółki na Podlasiu, powstał w 2007 r. z inicjatywy Mariusza Bienasza (perkusisty) i Tomasza Staranowicza (gitarzysty). Historia i dyskografia zespołu w ogromnym skrócie prezentuje się następująco: W 2009 r. zespół wydał debiutancką płytę pt. „Standard” na której ukazało się dziesięć kompozycji, które promowały teledyski do utworów „Czas” i „Tańcz”. Płytę nagrano w jednym z czołowych w Europie studiów nagraniowych „Studio Hertz”, pod patronatem radiowej Czwórki. W 2017 r. nastąpiła zmiana basisty zespołu, do formacji dołączył Robert Czerski, trzy lata później odszedł wokalista – Krzysztof Stankiewicz. Na jego miejsce w 2021 r. do zespołu przybył nowy wokalista Artur Szabałowski, który co ciekawe wraz z kolegą w tym samym momencie poszukiwał do swojego zespołu gitarzysty i perkusisty a ostatecznie został w Bad Falcon. Od tamtego momentu zespół gra w składzie:

  • Artur Szabałowski (wokal)
  • Tomasz Staranowicz (gitara)
  • Robert Czerski (bas)
  • Mariusz Bienasz (perkusja)

Od 2021 r. w tak uformowanym składzie rozpoczęły się prace przygotowujące do nowej płyty. Jako zapowiedź nadchodzącej płyty zespół wypuścił wówczas teledysk do piosenki „Wiara”. Jak wspomina Artur Szabałowski w wywiadzie dla Sztukmix.pl:

„Nakręciliśmy klip do utworu “Wiara” i to pierwszy klip w całości zrobiony przez nas, a raczej przez naszego gitarzystę Tomka, chociaż pomysł był wspólny”

W 2022 r. powstały kolejne 3 klipy do utworów „Dwutlenek węgla”, „Dla bezsilnych” i „Nigdy więcej”.

17 lutego 2022 r. zespół wydał drugą płytę pt. „Przebudzenie” na której znalazło się 12 autorskich utworów.

Płytę Przebudzenie w wersji cyfrowej nabyć można na stronie Bandcamp wspierając bezpośrednio zespół lub na stronie Empiku a także kontaktując się w tej sprawie z zespołem.

Usłyszycie na niej świetne teksty autorstwa Artura Szabałowskiego – wokalisty w połączeniu z chwytliwymi riffami, melodiami, ostrzejszym graniem. Warto wspomnieć że jest to nowy kierunek muzyczny zespołu, który nastał wraz z pojawieniem się Artura w zespole. Pierwotne brzmienie zespołu to granie w nurcie crossover (rapcore/raprock).

Na pytanie o inspiracje muzyczne Tomasz Staranowicz – gitarzysta zespołu odpowiedział:

„Inspirujemy się starym dobrym rockiem Limp Bizkid, P.O.D, Rage Aganist The Machine, Ramstein, Pantera itp… Nasz przekaz to że Muzyka Rockowa nie umarła i ma się całkiem dobrze a konkretne rockowe riffy dalej potrafią przyprawić o dreszcze. :)”

Na temat tekstów wypowiedział się ich autor – Artur Szabałowski, jak wyjaśnia:

„Pisząc teksty inspirują mnie ludzie i ich historie, otaczający nas świat. patrząc na to co się dzieje na świecie zawsze ciekawiło mnie to jak ludzie reagują na pewne sytuacje, na to kim jesteśmy w stosunku do siebie i innych. Myślę, że jest we mnie dużo frustracji i w pewnym sensie żalu, że potrafimy być aż tak bardzo źli dla siebie nawzajem, że nie do końca umiemy doceniać to co naprawdę ważne. pędzimy przez życie, które trwa chwilkę i dociera to do nas jak już jest za późno. Pisząc tekst nie zawsze wiem w jakim kierunku to pójdzie i często wychodzi to dopiero w trakcie hahaha, ale staram się zawsze coś przekazać wartościowego (przynajmniej mam taki zamiar hahaha). Lubię kontrast pomiędzy złem i dobrem, żeby trochę wstrząsnąć słuchaczem żeby każdy pomyślał „o kurczę faktycznie, tak jest, źle robiłem, szkoda życia”. Nie chciałbym też wyjść na jakiegoś mądrale, który tłumaczy innym jak mają żyć, bo sam popełniam błędy niemniej jednak chciałbym żeby moje teksty skłaniały do refleksji. Dodam jeszcze, że nie uważam i nigdy nie będę się uważał za jakiegoś super tekściarza bo tą ocenę zostawiam ludziom którzy tego słuchają hahaha. Przesłanie jest proste – Bądźmy lepsi dla siebie i innych a świat może będzie lepszym miejscem.”

Zespół Bad Falcon ma na swoim koncie wiele sukcesów m.in. był laureatem Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Rockowych w Krakowie. W ciągu 10 lat zespół obficie koncertował zdobywając liczne sukcesy min: FAMA 2008 Białystok (1 miejsce), Garage Power Goniądz (1 miejsce), Rockowania 2009 Hajnówka występ pozakonkursowy jako jedna z gwiazd festiwalu, Wrocław występ z zespołem SQUAD (Wojciech Pilichowski, Marek Raduli), Koncert w Radio Czwórka z emisją na antenę, Basowiszcza, Rock na Bagnie i wiele wiele innych.

Foto z koncertu WOŚP 2023 Białystok fot. Adam Kucharczyk

19.02.2023 r. formacja zdobyła Niebieski Mikrofon – nagrodę słuchaczy oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł w konkursie organizowanym przez Polskie Radio Białystok. W konkursie nagrodzono również zespoły Five of Grief, Czeremszyna, Przemka Piotrowskiego, Karolinę Cichą. Nagrodę pieniężną zespół planuje przeznaczyć na produkcję teledysku do kawałka „Klątwa”.

Album „Przebudzenie” bierze udział w prowadzonym na naszej Grupie Polska Muzyka alternatywna na Facebooku głosowaniu na Album Marca 2023 r., gdzie walczy o udział w audycji „Muzyczna środa” i udział w Plebiscycie na Album Roku 2023. Zachęcamy tym samym do oddawania głosów 🙂

Jeden z kawałków z nowej płyty („Synu”) obecny jest także na naszej Liście Przebojów Top 30 #WaszaMuza gdzie również walczy o głosy, w ostatnim notwaniu zajął 3 miejsce. Gratulujemy.

Zachęcamy do obserwowania i odwiedzania profili zespołu na:

Promocję przygotowano we współpracy z zespołem, któremu dziękujemy za przesłane materiały.

Wsparcie projektu Polska Muzyka alternatywna!

Przekaż darowiznę 🙂

20,00 zł

Wpłać na zrzutkę.pl 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s