Bastard Disco album „Satelity”

Promocja albumu

Trzecia płyta Bastard Disco jest nowym nieco zmienionym wcieleniem warszawskiego zespołu. Muzycznie klimat nieco ewoluował, przesuwając się z wcześniejszej stylistyki emo-grunge’owej bardziej w stronę post punkową. Zespół postawił na czystsze, bardziej przestrzenne brzmienie oraz inne podejście do produkcji nagrań.

Materiał został zarejestrowany w studiu Wieloślad pod okiem i uchem Michała Ścibiora a nad miksem i masteringiem albumu czuwali kolejno Zach Weeks z legendarnego God City Studio w Salem w Stanach Zjednoczonych i Magnus Lindberg (gitarzysta Cult Of Luna) z VRTKL Audio w Sztokholmie. ​Największa zmiana jednak pojawiła się w warstwie słownej. Po raz pierwszy teksty zostały napisane i zaśpiewane przez Iuriiego Kasianenko po polsku. Z powodów, których Iurii mówi tak:

​„Pisanie tekstów do nowych piosenek stało dla mnie pewnym wyzwaniem. W pewnym momencie poczułem się głupio śpiewając po angielsku do Polaków, sam będąc Ukraińcem. Zobaczyłem e tym jakąś w tym nutę nieszczerości. Że udaję, że jestem z zespołu z Washington D.C., a angielski to mój ojczysty język. Ale przecież tak nie jest
​Pomyślałem, że skoro mam coś do powiedzenia, warto to powiedzieć prosto, warto być usłyszanym i zrozumianym. Później zastanowiłem się dlaczego chcę to powiedzieć i czy warto w ogóle to mówić. Myślałem też czym jest piosenka w swojej istocie, czemu ma służyć. ​Dlatego nowe teksty są nie tyle o tematach globalnych, ile o mnie, moich bliskich, znajomych, ich problemach i tragediach. Te nigdy nie są zbyt małe i błahe. Starałem się, żeby w tekstach było również trochę humoru. Pod tym względem, jest to płyta bluesowa. I mimo tego, że jest ona przeważnie smutna, to – przewrotnie – jest też pełna optymizmu”

„Satelity” to pierwszy singiel promujący płytę „Satelity”. W teledysku wykorzystano zdjęcia i filmy z Unsplash.com oraz Pexels.com autorstwa: Koolshooters Ante, Lusina Alex, Dorohovich Sebastein, le Drout Ajeet, Mestry Peter, Geo Possessed Photography, Jan Zakelj, Damla Ozkan, Francisco Gaspar, Unas JD, Jorge Zapata, Muhammed Ocal, Burak Kebapci, Isabella Mendes oraz ujęcia z filmów: Terminator Wargames Without Warning.

Drugim singlem promującym płytę „Satelity” był singiel „30”. Wykorzystano materiały video z Pexels Video autorstwa: Cottonbro i Elijah O’ Donell. Realizacja Dźwięku: Michał Ścibior, Wieloślad Studio, Warszawa Mix: Zach Weeks, God City Studio, Salem, Massachusetts Mastering: Magnus Lindberg, VRTKL Audio, Sztokholm.

​Nowy tragiczny kontekst wielu utworów dopisała koszmarna rzeczywistość, która wdarła się do naszego wspólnego świata z hukiem rosyjskich bomb zrzucanych na ukraińską ziemię. Część tekstów pisanych przez Iurę zyskała nową, upiorną wymowę. Jeden z kawałków zaczyna się słowami „Nikt nie chciał umierać”. Każda wojna jednak kiedyś się kończy, a zbrodniarze zostają osądzeni i zapamiętani. Ten sam utwór kończy się słowami „Nie jesteś w tym sam/nie jesteś w tym sama”.

Lista utworów:

 1. Klub 27 02:36
 2. Młodsza Siostra 02:59
 3. 30 04:52
 4. Ewa 03:52
 5. Satelity 03:29
 6. Sauer 02:46
 7. Jak w GTA 04:43

Album dostępny na wszystkich platformach streamingowych.

Bastard Disco to polsko-ukraiński zespół wywodzący się z warszawskiej sceny niezależnej. Od czasu swojego powstania w 2016 r. działa w niezmiennym składzie:

 • Iurii Kasianenko – wokal i syntezatory,
 • Paweł Cholewa – bas,
 • Kamil Fejfer – gitary,
 • Marek Lorent-Kamiński – bębny

Zespół związany jest od z wydawnictwem Antena Krzyku, nakładem którego ukazały się również dwie wcześniejsze płyty : Warsaw Wasted Youth (2017) oraz China Shipping (2019). Obie entuzjastycznie przyjęte przez prasę i recenzentów polskich i zagranicznych, w tym Gazetę Wyborczą, Dziennik, Teraz Rock, radiową Trójkę, Gazetę Magnetofonową, Noise Magazine, Red Bull Music, Porcys, Gonzo Circus czy Ox Fanzine

Zespół dzielił scenę z takimi zespołami, jak Japandroids czy Shame, Zagrał również m.in. na scenie głównej OFF Festival, Soundrive, Spring Break.

Promocję przygotowano dzięki uprzejmości kapeli z udziałem Iurija, Pawła, Marka i Kamila, którym dziękujemy za materiał i informacje. Płyta jest naprawdę fajna, polsko-ukraińska ekipa serwuje brzmiącą światowo mieszankę alternatywnego rocka, post-punka i alternatywy w połączeniu z polskimi tekstami. Tu składamy gratulacje dla Jurija.

Więcej o pierwszym singlu, o zespole i pierwszych dwóch albumach w naszym poprzednim artykule do którego gorąco zapraszamy.

Bastard Disco singiel “Satelity”

Alternatywno-rockowa formacja z Warszawy zapowiada swój trzeci album singlem “Satelity”, którego premiera miała miejsce 17 marca. Trzecia płyta, jak zapowiada zespół Bastard Disco, ukaże się w drugiej połowie kwietnia 2022. Wprowadza ona nowe oblicze zespołu: teksty zostały napisane po polsku (w przeciwieństwie do dwóch poprzednich płyt w języku angielskim).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s