Promocja Artysty
Zespół Wychowawczy powstał w Ząbkowicach Śląskich. Od lat cieszy się popularnością koncertując w kraju i za granicą. W trakcie kilkuletniej przerwy od koncertów pracował nad nowym materiałem. Album „Rozbite szkła”, który powstał pod okiem realizatora Bartosza Miszczyka w wałbrzyskim M:23 Studio ukazał się wiosną tego roku. Ten kawał solidnego Punk Rock-a zapewnił grupie wielki comeback i powrót na scenę.

Zespół Wychowawczy powstał w 2006 roku z inicjatywy Fredka w Ząbkowicach Śląskich. Zaczynali jako 16-sto latkowie w III liceum Ogólnokształcącym w Ząbkowicach Śląskich, gdzie miejsce miały pierwszy próby nauki gry i śpiewu. W 2007 zagrali pierwsze koncerty, lecz dopiero w 2008 roku w składzie Fredek (gitara, wokal), Przemek (gitara, chórki), Helmut (bas) i Archery (perkusja) ruszyli na deski klubów muzycznych w Polsce.
Skąd wzięła się nazwa zespołu?
„Nie ma co ukrywać, my w szkole na próbach piliśmy piwo, paliliśmy papierosy. To cud, że nigdy nie wpadliśmy i nie mieliśmy z tej racji problemów, a takie problemy są karcone i to nie byle jak, bo mogą się skończyć „zespołem wychowawczym” (śmiech). Taka jest też geneza powstania nazwy kapeli, grozili mi w gimnazjum, że za złe zachowanie założą mi „zespół wychowawczy”, to w końcu sam go założyłem”.
– ujawnił Fredek w wywiadzie dla ząbkowickiego doba.pl
Mają na swoim koncie zagranych ponad 400 koncertów w Polsce i wyjazdy do Republiki Czeskiej. Zaliczyli występy na jednej scenie z takimi kapelami jak Strachy na Lachy, Koniec Świata, Akurat, Maleo Reggae Rockers, KSU, Bracia Figo Fagot, Włochaty, Sedes, Zielone Żabki, Para Wino, Defekt Muzgó, Castet, Bethel, Awaria, Kabanos, Lej mi pół czy De Łindows. Zagrali wielokrotnie w kultowych klubach jak : Mega Klub w Katowicach, CK Wiatrak w Zabrzu, Underground Pub w Tychach, NCPP w Opolu, 4 Róże dla Lucienne w Zielonej Górze, czy Madness i Alibi we Wrocławiu. W 2017 zaliczyli dużą imprezę plenerową – charytatywny koncert „Gramy pomagamy”, gdzie wystąpili dla kilkutysięcznej publiki, zastępując na scenie Koniec Świata, a poprzedzając występ gwiazdy wieczoru – KSU.

Niestety w kwietniu 2019 roku rozpadł się cały skład i w zespole został sam Fredek. Dopiero we wrześniu udało mu się skompletować na nowo zespół z Grzegorzem (bas, chórki) i Lepszym (perkusja). Plany rozwaliła pandemia. Czas przerwy od prób Fredek przeznaczył na napisanie nowego materiału. W głowie zaczął rodzić się pomysł, żeby nagrać nową płytę. Na skutek braku progresu w 2021 roku Kuba podejmuje decyzję o rozwiązaniu składu. Po spotkaniu z realizatorem Bartoszem Miszczykiem w wałbrzyskim M:23 Studio, Fredek postanowił dopiąć swego i zrealizować nagranie nowej płyty. Projekt okładki, zgodnie z wizją Fredka, przygotowała graficzka Monika Sochańska.

- Rozbite szkła
- Obca twarz
- Marzenia w formie podań
- Zanurzony w ciszy
- Twoja agresja
- Reklamacja mózgu
- Płynące dni
- Rzeczy nieistotne
- Pokuta
- Szmata
- John Capsel
Można rzec, że to solowy album Fredka, gdyż do nagrania podszedł w pojedynkę. Pierwsze sesje w studio spędził sam nagrywając gitary do 11 numerów, basy do 8 i wokale. Później zaprosił do współpracy Przemka „Pydola” Podolskiego, który uzupełnił nagrania o chórki, dograł gitarę basową do dwóch numerów.Wiosną 2022 roku ukazał się nowy album zespołu pt. „Rozbite szkła”. Na płycie dominują szybkie i melodyjne punk rockowe kompozycje ale o wiele dojrzalsze i bardziej emocjonalne, z większym przekazem niż te, które grali na początku swojej kariery.
Po zrealizowaniu nagrania nadszedł czas na teledyski. Pierwszy z nich nakręcony został do „Zanurzonego w ciszy”. Za kamerą stanął Mariusz Łukaszuk, operator oraz perkusista ‘Stanu Oskarżenia’. Materiał powstawał na strychu i w piwnicy bloku, w którym mieszka Fredek oraz w okolicach terenów kolejowych na Tarnogaju we Wrocławiu. Same nagrania zajęły dwa dni, łącznie 15 godzin.
Chwilę po premierze teledysku Kuba kontaktuje się ponownie z Mariuszem w celu realizacji video do numeru „Płynące Dni”. Z racji, że na ten moment Zespół Wychowawczy tworzył jedynie Fredek, postanowił wykonać telefon do Pydola, czy nie wystąpił by w nagraniu w roli basisty. Ten szybko, bez zastanowienia, wyraził chęci. Za perkusją gościnnie wystąpił Mariusz Łukaszuk. Klip zrealizowano w kilka godzin na sali prób.
Po udanych nagraniach Przemek udał się z Kubą na jego mieszkanie, w celu kontynuowania libacji, która trwała już w najlepsze na planie. W oparach alkoholu, rozmowy przeciągnęły się do białego rano. Nagle, oparty o parapet, zaciągający się papierosem, mający we krwi 4 promile alkoholu Pydol wyraził chęć powrót do Zespołu Wychowawczego. Jak powiedział, tak zrobił. Brakowało jedynie perkusisty. Nagle, znienacka, pojawił się ubrany cały na biało, jadący na czarnym koniu Jonasz. Po pierwszej wspólnej próbie wiadomo było, że to właściwy człowiek na właściwym miejscu. Niesamowity feeling i wielkie umiejętności techniczne Johnego wlały w zespół nowego ducha i energię. W tym składzie, jako trio zespół przystąpił do pracy nad nowym materiałem, by jesienią móc zaprezentować się na żywo publice.
W sierpniu tego roku Fredek ponownie odwiedził studio i nagrał dwa numery akustyczne. Pierwszy z nich do którego powstał teledysk pt.: „Spokój” miał swoją premierę 14 września.
Zespół zapowiada, że pierwsze terminy koncertów zostaną podane niedługo na ich portalach społecznościowych. Zapraszamy zatem do obserwowania fanpage i ich kanałów, na których z pewnością ukażą się kolejne nowości.
Obecny skład zespołu:
- Jakub „Fredek” Fedyk – gitara, wokal
- Przemysław „Pydol” Podolski – bas, wokal
- Jonasz „Johny” Szczeniowski – perkusja






Więcej o chłopakach z kapeli Zespół Wychowawczy
Zdjęcia : Kowalska.photo – fotografia naturalna

Fredek – gitara, wokal.
Założyciel i lider zespołu, nieprzerwanie od 2006 roku. Naukę gry na gitarze rozpoczął w 2005, by rok później powołać do życia Zespół Wychowawczy. Jak sam podkreśla, traktuje kapelę, jak własne, już 16-letnie dziecko. Mimo częstych przeciwności losu, problemami z miejscem do grania, rozpadów składów, zawsze zagryzał zęby i kontynuował swoją muzyczną przygodę. Od dawna zakochany w muzyce grunge i punk rock. Jego idolami, od których czerpie inspirację do gry na gitarze są Jerry Cantrell(Alice in chains), Olga( The Toy Dolls) i Siwy(Defekt Muzgó). Jest autorem tekstów w zespole. Za najbardziej wpływowych tekściarzy na jego rozwój uważa Henryka Króla, poetę z Wałbrzycha oraz Krzysztofa Grabowskiego(Dezerter). Muzyką zajmuje się głównie nocą, zdarza się, że do białego rana, na jego szczęście, ma bardzo wyrozumiałych sąsiadów. Prywatnie pracuje jako event manager, zapewniając telebimy na festiwalach i innych wydarzeniach kulturalnych. Bardzo ceni sobie swoją niezależność, dlatego stara się nie spędzać na pracy więcej, niż godzinę dziennie.

Przemek – bas, wokal.
W Zespole Wychowawczym zaczął grać w wieku 15 lat, do którego dołączył w 2008 roku. Pierwsze koncerty ledwo pamięta, bo organizatorzy często płacili otwartym barem. Mimo, że po 15 latach na scenie stawia na estradowy profesjonalizm to alkohol i narkotyki nadal stanowią dla niego ważną inspirację. W muzyce skupia się na prawdziwych emocjach swobodnie skacząc po stylach od punk rocka, przez jazz po techno. Kiedy coś go smuci przypomina sobie, że za jakiś czas wszyscy ludzie, których zna będą martwi i nikt nie będzie pamiętał tak błahych problemów. Wtedy muzyka smakuje dla niego jeszcze lepiej. Poza kapelą inżynier OT, prezes stowarzyszenia, organizator festiwali i wykolejeniec.

Jonasz – perkusja.
Będąc 6 latkiem rozpoczął swoją przygodę z perkusją na koncercie Krzysztofa Ścierańskiego i Marka Surzyna w klubie jazzowym RURA, która trwa nieprzerwanie do dziś. Inspirują go brzmienia lat 70, 80 i 90. Największy wpływ na rozwój muzyczny i kształtowanie gustu miał na niego grunge, największa miłość trwająca do dziś. Zakochany w brzmieniach i podziałach Soundgarden i wokalu Chrisa Cornella. Rockowy zadzior i styl grania ukształtował się dzięki Iron Maiden, AC/DC, Korn, Deftones. Pearl Jam, Therapy, The Melvins i Stone Temple Pilots. Jest wszechstronnym muzykiem grającym ciężkie metalowe, hard rockowe partie bębnów jak również klasykę, czy pop. Często grywa ze składami coverowymi we wrocławskich klubach. Dotychczas współpracował z takimi muzykami jak : Hurt, Marcin Rozynek, Gienek Loska, Rotary, Włodek Krakus, Piotr Świętoniowski, Jurek Kwinta, Marek Stingu Popów, Leaf, Atom, The Whale Band, Frühstück.
Promocję przygotowano wspólnie z zespołem. Zapowiadając wielki comeback zespołu nie napisałem tego bez przyczyny. Utwór „Zanurzony w ciszy” od 27 marca do dziś przekroczył 110.000 wyświetleń na YouTube gdzie zespół ma ponad 1000 subskrybentów oraz ponad 5000 obserwujących na Facebooku. Czekamy na koncerty zespołu, zanim obejrzycie ich na żywo polecam album „Rozbite szkła”. Z pewnością nie raz usłyszycie ich także na naszym fanpage. Zostańcie z nami!