Muzyczna Środa: #13 Dzieci PRL’u

Premiera 12 sierpnia o 20:00

Dzieci PRL-u to polski zespół rockowy powstały w 2010 roku w Nowym Jorku. Zgodnie z nazwą, formacja swoim stylem nawiązuje do korzeni współczesnej polskiej muzyki rockowej, która rodziła się w czasach, kiedy Polska znajdowała się za Żelazną Kurtyną.

Numer #13 to pierwsza audycja zrealizowana wspólnie z redakcją RTV Sławenia nadającej z Londynu. Zapraszamy na audycję.

Sama historia zespołu rozpoczęła się od spotkania grupy muzycznych pasjonatów, a za pierwszy oficjalny koncert uznaje się występ zespołu w znanym brooklyńskim klubie B66 w maju 2011 roku. Przez pierwsze lata Dzieci PRL-u wykonywały głównie covery znanych polskich zespołów rockowych i punkrockowych takich jak KSU, Uliczny Opryszek, Farben Lehre, Kult, Pidżama Porno, Strachy na Lachy, czy też Brygada Kryzys. Pozytywny odbiór zespołu w trakcie koncertów skłonił muzyków do pracy nad własnym materiałem.

Pod tym względem przełomowy okazał się 2017 rok, kiedy to na rynku pojawił się debiutancki, studyjny album zespołu zatytułowany „Rymowanki”. Na krążku znalazło się 7 autorskich kompozycji utrzymanych w rockowej stylistyce i brzmieniowo reprezentatywnych dla całej dotychczasowej twórczości grupy. Płytę promowały w mediach utwory „Nadszedł Czas” i „Pankowa Rymowanka”, do których zrealizowano również teledyski. Klipy muzyczne powstały także do kawałków „Dzieci PRL-u” i „Miłość po ludzku”.

W ciągu kilkunastu lat istnienia Dzieci PRL-u zagrały dziesiątki koncertów, występując również jako support przed tak uznanymi zespołami i artystami jak: T.Love, Kazik na Żywo, Lady Pank, Natalia Kukulska, Róże Europy, Daab, Lombard, Perfect, Dżem, Kazik i Kwartet ProForma. Dzieci PRL-u wzięły udział w wielu koncertach charytatywnych, w tym wielokrotnie wspierały Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Coroczną tradycją stał się również transmitowany w internecie koncert bożonarodzeniowych kolęd z udziałem członków zespołu i zaproszonych gości.

W 2020 roku zespół rozpoczął cykl cotygodniowych live-streamów na swoim kanale YouTube, gdzie w każdy czwartek można oglądać ich występ. Przez ponad dekadę działalności zespół zdobył dużą rozpoznawalność i zyskał wielu fanów na trwale wpisując się w historię polsko – amerykańskiej sceny muzycznej. Tym samym nieoceniony pozostaje wkład Dzieci PRL-u w promocje polskiej kultury w Stanach Zjednoczonych. Dzieci PRL-u odbywają próby i nagrywają w swoim własnym studio zlokalizowanym na Ridgewood w dzielnicy Queens w Nowym Jorku.

Obecny skład zespołu tworzą:

  • Piotr “Młody” Klassek – gitara
  • Dawid Czajka – śpiew, gitara basowa
  • Anna Pasternak – skrzypce
  • Paweł “Mieczu” Bernasiuk – perkusja
  • Paweł Klassek – gitara

Więcej o zespole w naszym jednym z pierwszych artykułów promujących polskie zespoły. Zapraszamy do polubienia i komentowania.

Dzieci PRL-u

Dzieci PRL-u to polski zespół z Ridgewood, Queens, NY. Zespół istnieje od 2010 r. a powstał na podwalinie dwóch zespołów działającym wcześniej w Nowym Jorku tj. The Dagger oraz Paradigm. Na początku specjalnością zespołu były covery artystów z czasów PRL-u, z czasem przyszedł czas na własne kompozycje.

Oceń ten wpis:

Wsparcie projektu Polska Muzyka alternatywna!

Przekaż darowiznę 🙂

20,00 zł

Wpłać na zrzutkę.pl 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s