Skankan album „Bourbon Whiskey Gin”

Promocja Albumu

Pionierzy muzyki ska w Polsce wracają po 13 latach! Ukazała się pierwsza od 2009 roku płyta studyjna sosnowieckiej grupy Skankan zatytułowana „Bourbon Whiskey Gin”. Jest to czwarta płyta w dorobku tego zasłużonego zespołu i zawiera 13 utworów a premiera odbyła się 21 stycznia tego roku!

„Skankana nie było długo, ale gdy powrócili, to zrobili to naprawdę z wykopem. „Bourbon Whiskey Gin” to płyta dopracowana, dobrze nagrana, mocno brzmiąca, często miło zaskakująca muzycznie. W historycznych podziałach na kolejne fale muzyki ska oni płyną na najwyższej fali. Czuć od razu, że Skankan gra nie od dziś, a Sosnowiec to stolica polskiego ska. Panowie potrzebują zaledwie kilku sekund, żeby wciągnąć cię do zabawy. Nie bez powodu album zaczyna się odliczaniem w stylu The Ramones. Dużo dla siebie znajdą tu fani rocka i punka, ale pojawiają się też dobre reggae’owe zwolnienia. Muzyka ze znakiem jakości!”

– tymi słowami zrecenzował nową płytę grupy Skankan Mirosław „Maken” Dzięciołowski, Polskie Radio Czwórka.

Prezentujemy klip od którego wszystko się zaczęło. No, może nie od początku w historii zespołu ale spowodowało, że zespół się reaktywował. A wszystko przez Marka z Booze & Glory, który Szczepanowi – założycielowi Skankan – zaproponował udział w urodzinowym koncercie na dziesięciolecie zespołu. Nie było łatwo ale Szczepan Łach stanął na wysokości zadania i zagrali a tym samym reaktywowali zespół.

Kiedy Marek zadzwonił z propozycją, aby Skankan zagrał na dziesięcioleciu zespołu, miałem mieszane uczucia, ponieważ próby reaktywacji były już wcześniej i niestety spełzły na niczym. Ale była decyzja: „Tak, zagramy”. No i trzeba było się z niej wywiązać. Najciężej było z dopasowaniem ekipy do siebie… Zespół liczy 10 osób. Rotacja była naprawdę duża, a czas do występu się kurczył. Wreszcie metodą prób i błędów dopieściliśmy skład na tyle, że mogliśmy bez stresu stanąć wspólnie na scenie, nazywając się Skankan.

– powiedział Szczepan Łach w wywiadzie Macieja Majewskiego „W męskim kręgu”

Kolejnym ciekawym singlem, który zapowiadał nowy album był utwór „Kołysanka dla Dareczka”. To kawałek w zupełnie odmiennym klimacie – trochę pod Lenny Kravitza. Tekst jest poświęcony tragicznie zmarłemu basiście Dareczkowi. R.I.P.

Najnowszy materiał legendy polskiego ska „Bourbon Whiskey Gin” to wbrew pozorom swego rodzaju przestroga przed nadużywaniem alkoholu. Pandemia nie powstrzymała chłopaków przed popełnieniem najlepszego materiału w historii zespołu. Na tej płycie każdy utwór jest hitem!

Tracklista:

 1. Coco 02:52
 2. Wake Up 03:35
 3. Żonie 03:22
 4. Bourbon Whiskey Gin 04:55
 5. Knocked Me Out 03:24
 6. Stado muszek 03:25
 7. Only Fools Get Caught feat. Marek Rusek / Booze & Glory 03:36
 8. Rocksteady 03:43
 9. 037 03:36
 10. Chujnia 02:26
 11. No Regrets feat. Marek Rusek / Booze & Glory 03:27
 12. Kołysanka dla Dareczka Skankan 03:04
 13. hot16challenge feat. Michał Jednaki / Damian Jurak 01:29

Album do nabycia w wersji elektronicznej w Empiku oraz w wersji fizycznej na gitness69.pl

Skankan powstał w 1993 r. w Sosnowcu jako jednorazowy projekt na finał WOŚP w jednym z sosnowieckich liceów. Zapał muzyków nie pozwolił na to, by stracić potencjał grupy. Wyklarował się 10-osobowy skład, który szturmem podbijał serca publiczności żywiołową muzyką, pozytywną energią i mocną sekcją dętą. Ciekawostką wartą uwagi jest fakt, że zespół otwierał swoim występem pierwszy Przystanek Woodstock w Czymanowie w 1995 r. W tym samym roku ukazał się pierwszy album “Live ‘95”, który wyszedł na kasecie magnetofonowej. Rok później światło dzienne ujrzał album studyjny “Skankan ożywia trupy”. Zespół został zauważony w Europie, jego utwory trafiły na zagraniczne składanki ska, co z kolei pozwoliło kapeli na występy poza granicami Polski. Liczne koncerty był wyrazem sporej popularności zespołu, który pojawiał się w programach telewizyjnych i na dużych festiwalach. Jednak na kolejną płytę fani musieli poczekać aż do 2009 r., kiedy to ukazał się “Try To Feel It”. Niestety rok później zespół zawiesił działalność na długie lata.

Wiosną 2019 r. Skankan reaktywował się. Po skompletowaniu nowego składu kapela rozpoczęła nowy rozdział swej historii od występu na 10 urodzinach Booze & Glory. Wkrótce pojawiły się teledyski do nowych utworów. Działalność zespołu została doceniona przez miejskie władze i tak Skankan otrzymał nagrodę miasta Sosnowiec w dziedzinie kultury. Panowie nie próżnowali – ciężka praca w studio przyniosła efekt w postaci czwartej płyty, o której mowa powyżej.

Na zakończenie naszej promocji polecam coś odstającego od twórczości i stylu muzycznego zespołu a mianowicie wykon w #hot16challenge, który również znalazł się na płycie. W tym roku #hot16challenge walczy z panującą pandemią a integralną częścią akcji staje się zbiórka charytatywna – Beef z koronawirusem #hot16challenge – organizowana wraz z fundacją Siepomaga.pl. Zachęcamy do zbiórki i zobaczcie jak chłopakom poszło 🙂

Promocję przygotowano dzięki materiałom i informacjom dostarczonym przez Cantaramusic.pl i Zagłębie talentów uzupełnione o materiały z sieci.
Zespół obecnie realizuje trasę koncertową promującą album, informacje o koncertach najszybciej znajdziecie na profilu zespołu – link z ikonki powyżej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s