19 Wiosen album „Nów”

Promocja Albumu

Nakładem Requiem Records ukazał się nowy album łódzkiej grupy 19 Wiosen zatytułowany „Nów”. „Nów” jest albumem koncepcyjnym, którym zespół zamyka cykl obejmujący lata 1993 – 2021. To płyta najbardziej ciemna jak właśnie księżyc w nowiu, pozostawiająca być może nadzieję na przyszłość, jakąś następną pierwszą kwadrę.

Projekt graficzny, fotografie: Dziewczyna Rakieta

„Nów” jest albumem koncepcyjnym, ma zamknąć pewien cykl, tak jak fazy księżyca. W pojęciu zespołu ten pierwszy cykl to lata 1993 – 2021. Stąd znajdziemy na płycie mnóstwo wątków, które spotykali fani już wcześniej. Wracają one jednak w nowych formach, czasem głośniej, innym razem ciszej. To płyta, w pewnym sensie najbardziej ciemna jak właśnie księżyc w nowiu, mieniąca się rozmaitymi odcieniami chromowanej szarości, czy czernią w stereo dolby surround. Pozostawiająca być może nadzieję na przyszłość, jakąś następną pierwszą kwadrę.

Foto: Łukasz Pawlak

Lista utworów:

 1. Uciekł bym już w kosmos
 2. Ogródki Darwinowskie
 3. Niesporczak
 4. Dziegieć
 5. Największe zło
 6. Romb Bermudzki
 7. Ostatnia eskadra
 8. UFO
 9. Nowa peleryna
 10. Stukot
 11. Silos solis
 12. Iwona

Wykonawcy:

 • Piotr Andrzejewski – gitara basowa, chór (05)
 • Wojciech Czyszczoń – perkusja, chór (05)
 • Grzegorz Fajngold – instrumenty klawiszowe, chór (05)
 • Aleksander Gemel – gitara
 • Marcin Pryt – wokal, słowa
 • Dziewczyna Rakieta – wokal

Gościnnie:

 • Paweł Cieślak – chór (10)
 • Felicja Fajngold – skrzypce (06)
 • Witold Munnich – chór (10)

19 Wiosen to instrumentalno-wokalny sekstet. Oprócz dwóch współzałożycieli grupy: Fagota (instrumenty klawiszowe) i Pryta (wokal, teksty) tworzą go znane już z poprzedniej płyty „Cesarstwo Zwierząt” (Antena Krzyku, 2017) bardzo ważne osobistości: Dziewczyna Rakieta (50% electro sci-fi punk duetu DEMOLKA z Fagotem), Wojciech Czyszczoń (perkusista w zespołach JUŻ NIE ŻYJESZ, WEIV), Aleksander Gemel (gitarzysta i autor wielu tekstów z dziedziny filozofii), Piotr Andrzejewski (basista w grupie Tryp i analogowy fotograf).

foto P. Kowalczyk

19 Wiosen istnieje w świadomości bardziej publicznej od 1993 roku, wcześniej pomysł na stworzenie tego już dziś prawie 30 letniego uniwersum dźwiękowego był bardziej marzeniem, ideą, celem, który narodził się w głowach trzech kolegów z łódzkiej dzielnicy Widzew: Franka Wicza, Grzegorza Fajngolda (Fagota) i Marcina Pryta (aka Henryka Ulika). Dziś dyskografia grupy to kilkanaście kaset, cd i płyt winylowych. Mnóstwo rotacji w składzie, przeobrażeń estetycznych i wolt stylowych. Zawsze jednak można tam odnaleźć muzyczne onomatopeje brzmiące najbardziej harmonijnie w słowie punk, barok i negacja.

Zespół nie udostępnia całej płyty do przesłuchania, dlatego na koniec polecamy koncert na plaży w Gdańsku, Fląder Festiwal 2021, który odbył się w sierpniu ubiegłego roku.

Promocję przygotowano dzięki Grzegorzowi Szklarkowi z Cantaramusic.pl oraz materiałom wykorzystanym z Requiem Records, gdzie za 39 PLN można nabyć płytę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s