Promocja Albumu
Nakładem Requiem Records ukazał się nowy album łódzkiej grupy 19 Wiosen zatytułowany „Nów”. „Nów” jest albumem koncepcyjnym, którym zespół zamyka cykl obejmujący lata 1993 – 2021. To płyta najbardziej ciemna jak właśnie księżyc w nowiu, pozostawiająca być może nadzieję na przyszłość, jakąś następną pierwszą kwadrę.

„Nów” jest albumem koncepcyjnym, ma zamknąć pewien cykl, tak jak fazy księżyca. W pojęciu zespołu ten pierwszy cykl to lata 1993 – 2021. Stąd znajdziemy na płycie mnóstwo wątków, które spotykali fani już wcześniej. Wracają one jednak w nowych formach, czasem głośniej, innym razem ciszej. To płyta, w pewnym sensie najbardziej ciemna jak właśnie księżyc w nowiu, mieniąca się rozmaitymi odcieniami chromowanej szarości, czy czernią w stereo dolby surround. Pozostawiająca być może nadzieję na przyszłość, jakąś następną pierwszą kwadrę.




Foto: Łukasz Pawlak
Lista utworów:
- Uciekł bym już w kosmos
- Ogródki Darwinowskie
- Niesporczak
- Dziegieć
- Największe zło
- Romb Bermudzki
- Ostatnia eskadra
- UFO
- Nowa peleryna
- Stukot
- Silos solis
- Iwona
Wykonawcy:
- Piotr Andrzejewski – gitara basowa, chór (05)
- Wojciech Czyszczoń – perkusja, chór (05)
- Grzegorz Fajngold – instrumenty klawiszowe, chór (05)
- Aleksander Gemel – gitara
- Marcin Pryt – wokal, słowa
- Dziewczyna Rakieta – wokal
Gościnnie:
- Paweł Cieślak – chór (10)
- Felicja Fajngold – skrzypce (06)
- Witold Munnich – chór (10)
19 Wiosen to instrumentalno-wokalny sekstet. Oprócz dwóch współzałożycieli grupy: Fagota (instrumenty klawiszowe) i Pryta (wokal, teksty) tworzą go znane już z poprzedniej płyty „Cesarstwo Zwierząt” (Antena Krzyku, 2017) bardzo ważne osobistości: Dziewczyna Rakieta (50% electro sci-fi punk duetu DEMOLKA z Fagotem), Wojciech Czyszczoń (perkusista w zespołach JUŻ NIE ŻYJESZ, WEIV), Aleksander Gemel (gitarzysta i autor wielu tekstów z dziedziny filozofii), Piotr Andrzejewski (basista w grupie Tryp i analogowy fotograf).

19 Wiosen istnieje w świadomości bardziej publicznej od 1993 roku, wcześniej pomysł na stworzenie tego już dziś prawie 30 letniego uniwersum dźwiękowego był bardziej marzeniem, ideą, celem, który narodził się w głowach trzech kolegów z łódzkiej dzielnicy Widzew: Franka Wicza, Grzegorza Fajngolda (Fagota) i Marcina Pryta (aka Henryka Ulika). Dziś dyskografia grupy to kilkanaście kaset, cd i płyt winylowych. Mnóstwo rotacji w składzie, przeobrażeń estetycznych i wolt stylowych. Zawsze jednak można tam odnaleźć muzyczne onomatopeje brzmiące najbardziej harmonijnie w słowie punk, barok i negacja.
Zespół nie udostępnia całej płyty do przesłuchania, dlatego na koniec polecamy koncert na plaży w Gdańsku, Fląder Festiwal 2021, który odbył się w sierpniu ubiegłego roku.
Promocję przygotowano dzięki Grzegorzowi Szklarkowi z Cantaramusic.pl oraz materiałom wykorzystanym z Requiem Records, gdzie za 39 PLN można nabyć płytę.