Mexyk Singiel „Słowa”

Promocja singla

Zespół Mexyk właśnie zaczął ofensywę wydawniczą – już teraz można sprawdzić ich najnowszy singiel (i teledysk) pt. „Słowa”, który zapowiada cała płytę grupy. Każdy, kto lubi alternatywne, gitarowe grania, na pewno zauroczy się „Słowami”.

Choć nazwa wskazuje inaczej, to członkowie Mexyku mieszkają w Łodzi i tam tworzą muzyczną mieszankę wybuchową, którą sami określają jako:

 „post-rock z łódzkiego zagłębia, w warstwie muzycznej osadzony na bezlitośnie wyznaczających rytm bębnach, głębokim, melodyjnym basie i ostrej gitarowej harmonii”.

„Slowa” to pierwszy singiel zapowiadający długo wyczekiwaną płytę Mexyku. Sam utwór już w warstwie tekstowej mocno intryguje. Jak można go interpretować? Pytamy u źródła:

Piosenka jest po prostu o słowach… O tym, jak łatwo przychodzi nam mówić pewne rzeczy i jednocześnie jak łatwo ranić takimi słowami innych. O tym, jak łatwo oceniamy, rzucamy oskarżenia, a czasami wręcz wydajemy wyroki śmierci na innych… Zwłaszcza dzisiaj, kiedy żyjemy wirtualnie. Chowamy się za barierą avatarów, postów i komentarzy. Tu nie chodzi o „zwykły hejt”, że wejdę sobie na główne polskie portale i opluję tych, którzy nie myślą tak jak ja. Piosenka jest o tym, że słowa mają wielką moc i że o tym zapomnieliśmy. Słowa po części kreują rzeczywistość, w jakiej żyjemy. Wystarczy przyjrzeć się temu, co dzieje się od kilku lat w naszym kraju, jak łatwo wykreowano nowomowę, która podzieliła ludzi na lepszy i gorszy sort, którą nawołuje się do nienawiści do innych, a nawoływanie przeradza się na przykład w brutalność na ulicach

– odpowiadają  twórcy.

Materiał powstawał może w nieciekawych okolicznościach, które odcisnęły piętno zarówno na muzykę i teksty, ale, jak twierdzą członkowie Mexyku, wyszło z tego mnóstwo pozytywów. Jak mówią:

Płyta powstawała w czasie lockdownu, co odzwierciedlają teksty i muzyka. To był długi moment, w którym mogliśmy przyjrzeć się temu, jak wygląda rzeczywistość. Jak z jednej strony łatwo przenieść życie do rzeczywistości wirtualnej i zatracić się w niej, a z drugiej jak ciężko ludziom po prostu być ze sobą. Sama płyta powstawała dosyć długo, ale jednocześnie mieliśmy wystarczająco dużo czasu, żeby podejść do każdego utworu w taki sposób, w jaki potrzebowaliśmy w danym momencie.

Płytę pomyśleliśmy jako zamkniętą całość. Sięgnęliśmy trochę do historii, na wstęp do płyty wybraliśmy nagranie, na którym zarejestrowano jak komputer IBM 704 śpiewa piosenkę „Daisy Bell”. To był 1962 rok i po raz pierwszy komputer zaśpiewał zamiast człowieka. Potraktowaliśmy to jako symboliczny moment, w którym technologia zaczęła ingerować głębiej w życie człowieka, bo w sztukę… Dalej piosenki na płycie są o tym, jak zmienia się nasza realna rzeczywistość, bo wnikamy coraz głębiej w tę wirtualną.

– uzupełniają po chwili.

Te niezwykłe efekty zespół zapowiada jeszcze na koniec roku 2021. Tymczasem, jako przedsmak całości, „Słowa” na pewno sprawiają, że chce się czekać na więcej!

Zespół Mexyk to czterech chłopaków z Łodzi grających zaangażowaną społecznie mieszankę rapcore i hard rocka. Zespół powstał w styczniu 2017, jako nowy projekt czwórki przyjaciół, grających wspólnie od dawna. Ich styl muzyczny jest wypadkową różnych inspiracji, sami żartobliwie nazywają go „Rage Against The Chilli Peppers”. Całości dopełnia charyzmatyczny i charakterystyczny wokal, który w swoim przekazie bezpardonowo i celnie rozprawia się z otaczającą nas codzienną rzeczywistością.

O zespole zrobiło się głośno za sprawą przeróbki utworu „Wychowanie” w ramach akcji T.Cover – z okazji jubileuszu 35-lecia formacji T.Love, gdzie polscy artyści, reprezentujący różne style muzyczne prezentowali własne wersje utworów Muńka Staszczyka i jego ekipy. Niedługo po powstaniu klipu „Wychowanie”, kwartet z Łodzi wypuścił debiutancką EP-kę i ruszył w Polskę z koncertami.

Zespół zdobył już m.in. I miejsce na XXI Mayday Rock Festival Głogów 2017, II miejsce w Finał V Festiwalu Rockowanie, III miejsce na New York Festival 2017/2018. Znany z akcji T.Cover i nietuzinkowej interpretacji numeru „To Wychowanie”. Pisały już o nim m.in. Antyradio, Eska Rock, Teraz Rock, czy KVLT. Mexykańskie „Wychowanie” przez wiele tygodni utrzymało się na liście Turbo Top w Antyradiu. Supportował m.in. Hunter’a. Zajął także pierwsze miejsce w kolejnej edycji festiwalu Rockowanie „Gramy Brylewskiego” w Łódzkim Domu Kultury. Jury pod przewodnictwem Zbigniewa Hołdysa najwyżej oceniło ich wykonanie utworów „Centrala” i „To co czujesz” zespołu Brygada Kryzys.

„Pierwsza polska kapela, która dziś nazywa rzeczy po imieniu, nie udaje, że nic się nie dzieje, nawija pełnym głosem – brałbym ich na festiwale piosenki zakazanej, do wszystkich alternatywnych programów podziemnych, bo to głos szczery i u nowego pokolenia pierwszy, niesprzedajny.”

– Zbigniew Hołdys MEXYK W ŚRODKU POLSKI

Znajdziecie ich na portalach społecznościowych i streamingowych. Warto ich subskrybować i obserwować, zwłaszcza, że niebawem ukaże się nowa płyta. Machina promocji albumu ruszyła więc z pewnością zaprezentują nam nie jeden singiel. A znajdziecie zespół na:

Dziękujemy Akademii Menedżerów Muzycznych za informacje i materiały. Częściowo materiał został uzupełniony na podstawie informacji znalezionych w sieci aby troszkę więcej informacji przekazać Wam o zespole. Jeśli materiał Wam się podoba dajcie polubienie albo komentarz. Singiel i zespół promujemy na naszej stronie na Facebooku i Instagramie a utwory dodajemy do naszych Playlist i zachęcamy do ich słuchania. Każdy gest z Waszej strony to promocja dla zespołu więc tak jak my – Wspierajcie polskich artystów!

Posty promujące:

Playlista WaszaMuza #12

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s