Marszand zmarł

Promocja Artysty

Klimatyczne gitarowe granie, smutne teksty, sentyzatory, perkusja, dobry wokal to znak rozpoznawczy zespołu Marszand Zmarł.

Początki zespołu to jak w wielu przypadkach poszukiwania własnej drogi, swojego brzmienia. W tym wypadku zespół eksperymentował z muzyką death metalową, potem hardcore punk a ostatecznie pod koniec 2021 r. zespół, już pod obecną nazwą zaczął tworzyć muzykę post-punkową inspirowaną rockiem lat 80 i 90.

Marszand Zmarł to post-punkowe trio z Żor w składzie:

  • Kamil Smolarz,
  • Arkadiusz Ślęzak,
  • Bartosz Mokry,

Inspiracji muzycznych zespołu było wiele m.in. twórczość Klausa Mitffocha i Siekiery, a chcąc urozmaicić i stworzyć swój własny styl dodali melodyjne elementy zaczerpnięte z grup takich jak Lady Pank. Grupa inspiruje się artystami, którzy dążą do osiągnięcia sukcesu, przeciwstawiając się trendom panującym w mainstreamie. Biorą za wzór osoby, które posiadają swoje własne zdanie. Są wielkimi fanami muzyki Joy Divison, Pink Floyd, Mayhem, czy artystów z własnego podwórka jak Gruzja i Peja za czasów Slums Attack, a aktualnie są pochłonięci twórczością Death Grips.

W październiku 2022 r. wydali swój debiutancki materiał – EPkę „Grymas”. Eka do przesłuchania dostępna na Playliście YouTube, zawiera 5 utworów, które z pewnością przypadną Wam do gustu jeżeli lubicie starego dobrego post punka. EPka dostępna jest również na Spotify.

Nad kompozycją albumu pracowali wszyscy członkowie zespołu, teksty zostały napisane przez Kamila Smolarza i Bartosza Mokry. Partie gitarowe oraz wokale zostały nagrane przez Kamila Smolarza i Arkadiusza Ślęzaka, a przy nagrywaniu chórków brał udział również Bartosz Mokry. Za gitarę basową odpowiedzialny był Kamil. Perkusja została skomponowana przez Bartosza, a syntezatorami zajął się Arkadiusz. Początkowo były komponowane na starym stylophonie, który znalazł w piwnicy u swojego dziadka. Dopiero w późniejszym etapie dźwięki zostały przeniesione na zapis komputerowy. Całość została zarejestrowana w warunkach domowych, nagrywki ścieżek wokalnych odbyły się w garażu jednego z członków zespołu. Za miks i master odpowiedzialny był Tomasz Kunysz.

Na EPkę składa się 5 numerów które odzwierciedlają emocje ich twórców. Lirycznie opisują trud zmagania się z codziennymi problemami, dotykając indywidualnych przeżyć, za pomocą metafor i symboli. Utwory takie jak „Na imię jej Nadzieja”, „Wszyscy umrą” czy „Nigdy nas nie było” z pewnością trafią w Wasze gusta jako przedstawicielki rasowego post punka, bez udziwnień.

Okładką albumu miała zostać fotografia, którą zespół wykonał w istotnym dla nich miejscu. Był to kompleks opuszczonych budynków, gdzie w młodości spędzali mnóstwo czasu, wspólnie imprezowali i zawiązali pierwsze zespołowe relacje. Pomysł ten utrzymywał się niemalże do premiery EPki, aczkolwiek w ostatnim momencie plan się zmienił. Na jednym z lokalnych targów staroci zespół znalazł kolekcję ręcznie malowanych obrazów nieznanego autora. Dzieła były w fatalnym stanie, ale stwierdzili, że po skanie i obróbce cyfrowej staną się serią nowych okładek dla albumu i singli. Zdjęcia singli mające coś z klimatu okładki King Crimson – In The Court Of The Crimson King prezentują się tak:

Do albumu przygotowano sesję zdjęciową, która odbyła się pod koniec września 2022 r. na terenie stawu w rodzinnej miejscowości muzyków. Wykonanie zdjęć okazało się nie lada wyczynem, ponieważ do osiągnięcia zamierzonego efektu, zespół wraz z fotografem zebrał się przed świtem, by wejść do wody, której temperatura sięgała przerażająco niskiej wartości („jaja mi prawie do dupy weszły” – wspomina elokwentnie gitarzysta grupy). To wszystko tylko po to, żeby uchwycić na fotografii poranną mgłę, której ostatecznie nie było. Efekt sesji oceńcie sami.

Intrygująca nazwa „Marszand Zmarł” odnosi się do pewnego symbolicznego przesłania niosącego się za ich debiutanckim Grymasem. W świecie pogoni za pieniądzem to właśnie ta pasja do sztuki (a w tym muzyki) umiera w pierwszej kolejności. Zespół jednak przystaje na swoim, zapewniając, że to ten bajeczny mistycyzm sztuki samej w sobie jest dla nich inspiracją.

Aktualnie grupa pracuje nad nagraniem skomponowanych już nowych materiałów, pisaniem nowej muzyki oraz przygotowuje się do grania koncertów. Zespół posiada wiele zróżnicowanych kompozycji, nad którymi aktywnie pracuje i rozważa kierunek stylistyczny następnych wydawnictw. W związku z tym zachęcamy do śledzenia zespołu na ich social mediach:

W ramach cyklu „Promocja Artysty” na koniec roku zespół Marszand Zmarł weźmie udział w organizowanym przez nas Plebiscycie na Artystę Roku 2022. Jest ostatnim który zamyka listę w tym roku 🙂

Dziękuję za fajną atmosferę przy tworzeniu promocji, super kontakt i materiały, którymi mogliśmy się z podzielić z czytelnikami strony Polska Muzyka alternatywna. Kapeli życzymy udanych koncertów, dobrej zabawy i mega sukcesów. Zachęcamy do komentarzy i polubienia artykułu.

Wsparcie projektu Polska Muzyka alternatywna!

Przekaż darowiznę 🙂

20,00 zł

Wpłać na zrzutkę.pl 🙂

GDYBYŚCIE CHCIELI NAS PONOSIĆ 🙂

Polska Muzyka alternatywna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s