Butelki Zwrotne

Promocja Atysty

Szóstka przyjaciół z Bydgoszczy pierwsze wspólne dźwięki zagrała jeszcze zanim Facebook wkroczył na polski rynek a cały sprzęt muzyczny zespołu mieścił się do Fiata Cinquecento. W 2021 roku, po kilkuletniej przerwie technicznej, zespół Butelki Zwrotne z przytupem reaktywował swoją muzyczną działalność. Wydali EPkę pod tytułem „Iskry” i intensywnie pracują nad nowym materiałem, który w 2023 roku planują spiąć w trzeci autorski album.

Butelki Zwrotne to zespół, którego początki sięgają jesieni 2008 roku, jednak w obecnym składzie występuje oficjalnie od października 2010 roku. Tworzona przez Butelki Zwrotne muzyka nie znajduje odzwierciedlenia w jednym szczególnym gatunku muzyki. Jest to muzyka z pogranicza bluesa i brudnego, surowego rocka z domieszką starego, dobrego Rock&Rolla. Wszystko to z butelkową wyobraźnią.

W 2013 roku zespół wydał swój pierwszy, debiutancki album pod tytułem takim samym jak nazwa zespołu „Butelki zwrotne”. Album do przesłuchania dostępny na Playliście YouTube, zawiera 10 utworów, które z pewnością przypadną Wam do gustu jeżeli lubicie starego dobrego rocka.

Po wydaniu debiutanckiego albumu i zagranych koncertach promujących album, muzycy rozeszli się doskonaląc swoje umiejętności w różnych zespołach muzycznych. Po latach zrozumieli jednak, że Butelki Zwrotne są ich wspólnym domem, ich wspólnym miejscem na ziemi. W takim samym składzie w jakim się rozeszli, wrócili do wspólnego grania.

Po czterech latach od wydania naszej debiutanckiej płyty oraz muzykowania w wielu zespołach o odmiennych stylistykach zrozumieliśmy, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Mimo różnych perturbacji, Butelki dalej są naszym domem i w tej prawdziwie rodzinnej atmosferze powstał nowy album.

– dodał zespół

W pięć dni zarejestrowali materiał często zapomniany lub niedoceniony w historii polskiej muzyki rockowej i nagrali płytę „Korzenie” na tzw. „setkę”, aby zachować surowy klimat dawnych lat i położyć nacisk na prawdziwe zrozumienie we wspólnym graniu.

Korzenie” to nasze spojrzenie na wyjątkowe dla nas utwory, a jednocześnie powrót do muzyki, od której zaczęła się nasza muzyczna podróż w Butelkowej rodzinie.

– wyjaśniają

Album promował singiel „Na naszej drodze” nagrany z okazji 70. rocznicy urodzin Tadeusza Nalepy. Muzyka: Tadeusz Nalepa
Tekst: Bogdan Loebl
Mix/mastering: Paweł Wiśniewski

Dla zainteresowanych album „Korzenie” dostępny na kanale Spotify. Gorąco polecamy do przesłuchania. Utwory takie jak „Trochę żal”, „Reinkarnacje” czy „Historia o ptaku, który odleciał do Boga” z pewnością trafią w Wasze serca jak trafiały wielu fanów w radiowych listach przebojów.

W 2017 roku zespół został zaproszony przez Agencję ON/OFF do udziału w projekcie Bydgoszcz Wciąga Legendarnie i nagrania płyty „Słowo dla Miasta II”. Na płycie zespół zaprezentował swoją interpretację jednej z bydgoskich legend pt. „Łuczniczka”.

Kolejne lata nie były zbyt aktywne dla zespołu, wręcz można by powiedzieć, że w pewnym momencie zaprzestali działalności. Jednak w 2021 roku, po kilkuletniej przerwie technicznej, zespół z przytupem reaktywował swoją muzyczną działalność zgarniając dwie nagrody na „XIX In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego” w Tczewie za wykonanie utworu „Reinkarnacje” legendarnej Republiki.

Niecały rok później wydali autorską EPkę zatytułowaną “Iskry”. Wydawnictwo to zostało ciepło przyjęte przez wielbicieli gitarowego grania i zagościło na antenach polskich rozgłośni radiowych, m.in. Radia 357 oraz Radia Nowy Świat. Album promowały single zdobywające popularność na listach przebojów m.in. „Nie poznasz mnie”, „Kamienny” czy „Niewidzialny”. Album po niespełna pół roku uzyskał 100 tysięcy odsłuchów na kanałach streamingowych.

Obecnie “Butelki” intensywnie pracują nad nowym materiałem, który w 2023 roku planują spiąć w trzeci autorski album. W tym roku wydali single „Kruki”, “Nowy Wspaniały Świat” i zapowiadający nowy album wydany w listopadzie tego roku singiel „Runie dom”.

“Runie dom” powstał z dala od tłumu i zgiełku, w małej świetlicy wiejskiej w Borach Tucholskich. Utwór jest pewnego rodzaju przypomnieniem o tym, że wszystko, co powstało przy użyciu siły, musi w końcu runąć.

– skomentował zespół

Od 2010 roku niezmiennie do dnia dzisiejszego Butelki Zwrotne grają w składzie:

  • Michał Skoczek – wokal
  • Wojtek Chmielewski – gitara elektryczna
  • Kuba Andrzejewski – gitara elektryczna, chórki
  • Paweł Wiśniewski – instrumenty klawiszowe, chórki
  • Radziu Ratkowski – gitara basowa, chórki
  • Marcel Witkowski – zestaw perkusyjny

Zdjęcia koncertowe pochodzą z sesji zrealizowanej podczas wydarzenia Bydgoscy Muzycy w Hołdzie Morissonowi. Realizacja Dariusz Gackowski.

Dziękujemy kapeli za kontakt i przesłany materiał. Zespół zgłosił się również do naszej audycji Muzyczna Środa więc mamy nadzieję, że uda się ich jeszcze zobaczyć na żywo w tym roku. Będzie też możliwość zadania pytania wic gorąco zapraszamy. Czekamy również na nowy album. Single zapowiadające już informują, że będzie to świetne wydawnictwo. Być może kiedyś uda się spotkać ich na koncercie.

Wsparcie projektu Polska Muzyka alternatywna!

Przekaż darowiznę 🙂

20,00 zł

Wpłać na zrzutkę.pl 🙂

GDYBYŚCIE CHCIELI NAS PONOSIĆ 🙂

Polska Muzyka alternatywna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s