Novy singiel ”D.”

Promocja singla

Gdy współczesna poezja metafizyczna  miesza się z brudnym undergroundowym  gitarowym brzmieniem i przeróżnymi elektronicznymi dźwiękami, co wtedy? Odpowiedzią jest zespół Novy, czyli spotkanie muzyczne po latach trzech braci: Pawła, Andrzeja i Karola Nowaków z Lędzin w woj. śląskim, którzy wypuścili kolejny singiel pt.: „D.” i zapowiadają nadchodzącą płytę.

Utwór jest muzycznym przedstawieniem autentycznego doznania straty i refleksją nad skończonością własnego bytu. Tekst utworu poetycko, wręcz transcendentalnie opowiada o tym doznaniu. Autor tekstu nie maluje jednak swej opowieści na czarno, tylko szuka ukojenia w ,,nieskończonej palecie barw nie z tego świata”. Muzyka, jak zawsze w przypadku zespołu, w swoim brudnym stylu podąża za charakterem tekstu. Gitara tworzy wydźwięk dzwonów, a pozostałe dźwięki zostały skomponowane tak, że budują klimat odgłosu wszechświata.

Piosenka została stworzona po nagłej śmierci dobrego znajomego z lat młodości. Jest dedykowana jemu, ale też wszystkim tym, którzy stracili kogoś bliskiego.

Bracia ponad dwie dekady temu tworzyli wspólnie muzykę osadzoną w undergroundowym nurcie i byli cenionym w społeczności lokalnej zespołem o nazwie Minuta Ciszy. Po wyjeździe Pawła na stałe za granicę  zespół zawiesił działalność. Ich drogi muzyczne wiodły już odtąd oddzielnie przez różne amatorskie kapele, gdzie kształtowała się ich osobowość artystyczna.

W roku 2020 podjęli próbę  ponownego  wspólnego tworzenia i tak powstał materiał na płytę, któremu nadali nazwę ,,Początek”. Cały materiał został skomponowany i nagrany przez nich samodzielnie.

Styl ich grania można ogólnie określić jako rock alternatywny, choć sami określają swą twórczość rockiem metafizycznym. Charakterystyczne w ich muzyce jest brudne undergroundowe gitarowe brzmienie, nie wahają się sięgać też po wachlarz przeróżnych nastrojowych brzmień elektronicznych instrumentów takich jak wiolonczela, cymbałki, czy trąbka. W ich utworach słychać różnorodną fascynację muzyczną autorów od punka, po muzykę filmową.

Dlaczego metafizyczni? Głównie ze względu na tematykę utworów. Dokładnie dowiecie się tego jednak słuchając ich piosenek.

Ważną częścią ich twórczości są poetyckie, ale zarazem bezkompromisowe teksty Andrzeja, nad wyraz szczere i głęboko poruszające. Śmiało można je nazwać współczesną poezją metafizyczną. Dotykają one wątku miłości, ale również trudnych tematów przemijania, ulotności i niestałości ludzkiego życia. Pojawiają się  w nich również obrazy światła i kolorów, ukazujące fascynację autora przyrodą i kosmosem. Znajomi postrzegają Andrzeja jako nietuzinkowego artystę i określają mianem ,,polski Nick Cave”.

Teksty wraz z muzyką stanowią ciekawie skomponowaną, integralną całość. Każdy utwór tworzony jest przez zespół w ten sam sposób. Najpierw powstaje tekst, a następnie komponowane  jest  do niego muzyczne tło, zawsze w sposób taki, by oddać brzmieniowo całą semantykę i emocje w tekście zawarte.

od lewej: Paweł, Andrzej, Karol

Obecnie bracia są na etapie wypuszczania w przestrzeń internetową pierwszych singli z płyty i poszukiwania słuchaczy, którzy będą chcieli wejść w tą nostalgiczną przestrzeń, gdzie znajdą oprócz ciekawych brzmień również głęboką refleksję. Zapraszamy do obserwowania social media zespołu, już niebawem kolejne nowości.

Promocję przygotowano dzięki uprzejmości zespołu. Z niecierpliwością wyczekujemy premiery nowego albumu i kolejnych singli. Bracia tworzą materiał o potencjale do wywołania w odbiorcy określonego wachlarza przeżyć estetycznych i to może się niektórym z Was spodobać. Gorąco namawiamy do przesłuchania ich dotychczasowej twórczości.

Wsparcie projektu Polska Muzyka alternatywna!

Przekaż darowiznę 🙂

20,00 zł

Wpłać na zrzutkę.pl 🙂

GDYBYŚCIE CHCIELI NAS PONOSIĆ 🙂

Polska Muzyka alternatywna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s