Mundinova singiel „Essence”

Promocja singla

Premiera nowego singla „Essence” zapowiada drugi studyjny album zespołu Mundinova pt. „Fantom”. Utwór to poetycka opowieść o wędrówce przez czas. Impresjonistyczna, senna estetyka, osadzona w abstrakcyjnej czasoprzestrzeni, przywołuje wspomnienia ulotnych chwil i momenty olśnień w podróży przez życie.

Członkowie Mundinova sięgają do pytań rodem z XVII wiecznej twórczości Calderona La Barki, wciąż aktualnych i nieodgadnionych: Czym jest istnienie? Jawą we śnie? Snem na jawie? Essence – Istota, nabiera w tym kontekście znaczenia metafizycznego. To także utwór o miłości, spotkaniach, a także poszukiwaniu siebie w drugim człowieku.

Kompozycja utworu jest prosta, zespół tym razem postawił na brzmienia, w ciekawy,
nieoczywisty sposób kształtując muzyczny koloryt oraz przebieg napięcia. Partie gitary zestawione są z ornamentowym brzmieniem cymbałów wileńskich, a energetyczna gra sekcji rytmicznej, z ciepłym i hipnotyzującym głosem wokalistki. Ostinatowość niektórych struktur melodycznych, arpeggia, a także pulsujący groove, stanowią bazę pod przestrzenne partie solowe gitary elektrycznej. Tak uzyskane oryginalne brzmienie zespołu, w połączeniu ze słyszalnymi wpływami jazz-rocka, trip-hopu, czy muzyki world, silnie umiejscawia singiel w nurcie muzyki alternatywnej. Essence ma swój niepowtarzalny, wyraźny charakter i język muzyczny.

MUNDINOVA. Nazwa pochodzi od „mundus” /łac./ – czyli świat, wszechświat, kosmos, a więc bezmiar i wolność. Zespół wyjaśnia to jako „bezmiar emocji w muzyce”.

Autorami muzyki są członkowie zespołu Mundinova, w którego skład wchodzą:

  • aktorka i wokalistka ‒ Dorota Kołodziej,
  • kontrabasistka i gitarzystka basowa ‒ Marzena Cybulka
  • gitarzysta ‒ Michał Wilczyński.

Autorkami słów do „Essence” są Dorota Kołodziej oraz Aleksandra Szypowska.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się wybitni muzycy: na perkusji zagrał Marcin Rak (znany z takich zespołów jak EABS, BŁOTO), a na cymbałach wileńskich Michał Żak (Prusinowski, Tęgie Chłopy, Lautari). Całość zarejestrowana została w Monochrom Studio. Do singla powstał teledysk w reż. Barbary Napory, dostępny na kanale YT zespołu. Autorką okładki jest Ewa Kutylak.

MUNDINOVA (od lewej): Marzena Cybulka, Dorota Kołodziej, Michał Wilczyński

Singiel „Essence” zapowiada album „Fantom”, który ukaże się jesienią 2022 roku i
zawierać będzie dziewięć nowatorskich kompozycji. Na „Fantom” składać będą się migawki
wspomnień, tęsknot i doświadczeń, jakie pozostawił w wrażliwości i pamięci muzyków czas
ostatnich dwóch lat. Jak mówią członkowie Mundinova, był to czas trwania, niepokoju,
wnikliwych obserwacji, w którym okazało się, że „tu i teraz” waży więcej i znaczy więcej.
Zalążkiem do powstania kompozycji był motyw kilku kołysanek, napisanych na potrzebę filmu fabularnego w reż. Barbary Napory. Pomysł ewoluował, kierując twórczość Mundinova w zupełnie nieznane rewiry, przynosząc niespodziewane efekty do tego stopnia, że pierwotne „kołysanki” stały się manifestami, lustrem zmiennych czasów, w jakich przypadło żyć i tworzyć. „Fantom” to przemyślana brzmieniowo, choć niedopowiedziana opowieść o ulotności emocji, chwil, przebłysków świadomości. Wyraża też niepokój o kondycję świata, zachęca do refleksji nad wolnością w życiu i w sztuce, zadaje pytania o iluzje i wyobrażenia, jakimi karmimy się w otaczającej nas rzeczywistości. Każdy z nas nosi w sobie jakiś „fantom”. Wydawcą albumu jest niezależna wytwórnia Mundi Art.

W sierpniu 2020 roku ukazał się debiutancki album zespołu pt. „W drodze”, wydany także przez Mundi Art, z gościnnym udziałem Dariusza Kaliszuka (perkusja, perkusjonalia) oraz Mateusza Szemraja (oud, rubab, baglama). Album zawiera dziesięć autorskich kompozycji inspirowanych takimi gatunkami jak jazz/world/etno/. Zainteresowanym polecam do przesłuchania.

Zespół znajdziecie w socjalmediach i kanałach streamingowych:

fot. Justyna Faber

Promocję singla przygotowano we współpracy z zespołem, który udostępnił nam informacje i materiały do publikacji. Życzymy kapeli udanej premiery nowej płyty a także rewelacyjnych koncertów promujących album.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s