Faust album “Cisza po Tobie”

Promocja Albumu

Faust powraca z czwartym albumem w swojej 25-letniej historii thrash/death metalowego grania. “Cisza po Tobie” nawiązuje stylistycznie do entuzjastycznie przyjętego koncept albumu “Wspólnota Brudnych Sumień” (uznaną przez Musick Magazine za jedno z najważniejszych wydawnictw ostatniej dekady w rodzimym metalu).

Jest to najbardziej brutalna, najszybsza, a jednocześnie najbardziej liryczna w warstwie tekstowej płyta tej formacji. Od ekstremalnych blastów Pavulona po opartą na białych głosach pieśń pogrzebową i nigdzie indziej nie spotykane instrumentarium. Album ten łamie kręgosłupy stereotypom, poszerza granice metalu. Fani starego KAT, Morbid Angel, Testament, Death, a nawet Dead Can Dance czy słowiańskiej muzyki źródeł nie będą czuć się rozczarowani.

Materiał zarejestrowano oraz zmiksowano i poddano masteringowi we współpracy z Filipem Hałucha w Heinrich House Studio, partie perkusji nagrano z Pawłem Granowskim w JNS Studio. Premiera płyty miała miejsce 30 września 2022 roku i ukazała się na CD jewelbox nakładem polskiej wytwórni Szataniec, pre-order można zamawiać pod tym linkiem. Autorką okładki oraz 28 stronicowej wkładki z ręcznie malowanymi grafikami jest Anna Malesińska, za layout odpowiada Piotr Czajkowski.

Kolejność utworów na płycie nie jest przypadkowa. Okładka płyty przedstawiająca smutną Maryję z dzieckiem na rękach  otoczeniu gnijących owoców oraz drapieżnych czy padlinożernych owadów sugeruje, że będzie to zbiór refleksji nad kondycją moralną współczesnego, zakorzenionego w wartościach chrześcijańskich społeczeństwa. Wartościach, które gniją, korodują i często są uzasadnieniem nienawiści i nietolerancji. W warstwie muzycznej zespół stara się przedstawić mechanizmy, które ostatecznie prowadzą do gwałtów, przemocy, emigracji, ludobójstwa i zobojętnienia ludzi na te zjawiska. Jest to historia ucieczki rodzica z dzieckiem przed prześladowaniem, aż do momentu, w  którym dalej uciekać już nie są w stanie. Dlatego ostatni, zaśpiewany białym głosem utwór to jednocześnie kołysanka i pieśń pogrzebowa. Autor tekstu wykłada w nim swoją osobistą filozofię na temat tego, co stanie się z nami po śmierci. Jeśli spojrzeć na to z perspektywy Tomka Dąbrowskiego – śmierć nie istnieje

– komentuje zespół

TRACKLIST:

 1. A jeśli umrę
 2. Za tamta góra
 3. Pokocham tę cisze po Tobie
 4. Pogarda
 5. Iskra pod śniegiem
 6. Jakbyś gryzła żwir
 7. Zdążyć przed deszczem

Faust powstał w Wyszkowie pod Warszawą w 1996 roku. W 1998 roku nagrał album „Sen” wydany na kasecie w wielu podsumowaniach uznany za najlepsze demo tego roku. W 1999 roku ukazał się album „Król Moru i Perła„. Kolejny materiał „Misantropic Supremacy” ukazał się w 2004 roku. Była to jedyna angielskojęzyczna płyta tej grupy.

W 2019 roku, po piętnastu latach milczenia, Faust powrócił z jedną z najlepiej ocenianych płyt tamtego roku pod tytułem „Wspólnota Brudnych Sumień” – Musick Magazine uwzględnił to wydawnictwo w zestawieniu najważniejszych płyt minionej dekady. Dobre przyjęcie płyty sprawiło, że ukazały się aż 4 wznowienia debiutanckiego materiału „Król Moru i Perła” w Polsce, Kazachstanie i Rosji. Pierwszy cały nakład ku zaskoczeniu muzyków został wyczerpany w 3 dni w przedsprzedaży.

Faust to brutalny jednak nie pozbawiony melodii death/thrash metal z elementami black metalu z wokalistą Maciejem Bartkowskim, którego barwę głosu dziennikarze muzyczni porównują do tego, co znamy z dokonań Testament. Od 3 lat za zestawem perkusyjnym Fausta zasiada Pavulon, muzyk znany z takich Formacji jak m.in. Vader, Antigama, Decapitated czy Batiuszka.

Obecny skład zespołu:

 • Tomasz „Kaman” Dąbrowski – gitara
 • Maciej Bartkowski – wokal
 • Krzysztof Słowikowski – gitara solowa
 • Szymon Grzemski – bas
 • Paweł „Pavulon” Jaroszewicz – perkusja
 • Dariusz Ojdana – klawisze
 • Karolina Matuszkiewicz – śpiew, fidel płocka, suka biłgorajska, kobyz

Promocję przygotowano dzięki współpracy z Solid Rock PR.

Wsparcie projektu Polska Muzyka alternatywna!

Przekaż darowiznę 🙂

20,00 zł

Wpłać na zrzutkę.pl 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s