Aporia Album „Strefy Graniczne”

Promocja Albumu

Na kolejnej płycie Aporia wciąż stawia pytania, na które nie ma prostych odpowiedzi. Wypełniają ją słowa, które bolą. Zmuszają do refleksji. Są niczym sól sypana na rany ludzkiego konformizmu i obojętności. Przypominają, że mamy lekcję do odrobienia. Wciąż jest to lekcja z człowieczeństwa… ale też lekcja z rozumienia samego siebie oraz granic, które pojawiają się na naszej drodze.

Zespół Aporia to emocjonalny, melancholijny i pełen pasji post harcore prosto z Tczewa, który mocno stawia na warstwę tekstową, komentując otaczającą nas rzeczywistość. Piękna muzyka, lawirująca pomiędzy agresją a melancholią, okraszona szczerymi do bólu i skłaniającymi do refleksji tekstami. Muzyka przepełniona namiętnością, gdzie melancholia miesza się ze smutkiem i wściekłością. Dla jednych to jeszcze emo, dla innych już screamo. Ktoś inny usłyszy tu post-hardcore a nawet post-rock. Jest tu wszystkiego po trochu. Aporia odświeża formułę grania z lat 90-tych i wprowadza ją w XXI wiek. I to w wielkim stylu.

Na koncie mają trzy albumy „Gdzieś pomiędzy” z 2009 roku wydany nakładem Pasażer Records, „Oddychaj” z 2014 roku i Rottumeroog” z 2017 roku. Do kolekcji dodali czwarty album „Strefy graniczne”. Choś utwory były gotowe dużo wcześniej, fizyczny album CD premierę miał 15 października 2021 roku. Jeszcze na początku roku zespół zastanawiał się nad nazwą nowego albumu. Szukali czegoś co zepnie wszystko co w tym albumie zawarte pod kątem tekstowym i muzycznym. Tak powstała nazwa STREFY GRANICZNE. Teraz to hasło dostało nowy wymiar.

Kilka miesięcy temu zrobili akcję zbierania fotek, które odpowiadały na pytanie: „Granica – co to dla Ciebie oznacza?” I otrzymali mnóstwo zdjęć a niektóre z własną historią. Te fotografie tworzą to nowe wydawnictwo, album „Strefy graniczne”. Każdy egzemplarz CD ma na froncie inne zdjęcie, inną historię. Czasem jest to coś uchwycone w ciągu sekundy, czasem to coś wynikającego z dłuższych przemyśleń. Czasem granica to dosłowna bariera, a czasem coś efemerycznego, uchwytnego tylko dla autora lub autorki.

Wydawca tak napisał o albumie:

Schengen? A może ludzka przyzwoitość? Człowieczeństwo? Bezpieczeństwo? Wygoda? Ile granic dzieli nas i broni, przed nami samymi? Milion? Tysiąc? Trzysta? A może jedna? Cienka, czerwona linia… Co za nią jest…? Co się stanie gdy ją przekroczymy?

Aporia wciąż stawia pytania, na które nie ma prostych odpowiedzi. Wypełniają ją słowa, które bolą. Zmuszają do refleksji. Są niczym sól sypana na rany ludzkiego konformizmu i obojętności. Przypominają, że mamy lekcję do odrobienia. Wciąż jest to lekcja z człowieczeństwa… ale też lekcja z rozumienia samego siebie oraz granic, które pojawiają się na naszej drodze.

„Strefy graniczne” to sześć utworów, chwytającego za gardło i walącego w pysk emo/screamo, z korzeniami w latach 90-tych, przypominających, że punk nadal może skłaniać do refleksji!

D.I.Y Koło Records

GRANICA… CO TO DLA CIEBIE OZNACZA?

Tak brzmiały słowa stanowiące punkt wyjścia do piątego materiału zespołu Aporia. Zastanawiając się nad tym co może być klamrą spinającą wszystkie wątki związane z tym albumem, wybrzmiało nam właśnie to hasło. Granica i strefa, która jest pomiędzy dwoma światami to coś niepokojącego, ale zarazem twórczego i wywołującego napięcie. Czasem także i złowróżbnego. We wrześniu 2021 roku, patrząc na granicę między Polską, a Białorusią, to ostatnie uczucie zaczęło być przerażająco aktualne.

Ten album to historia o granicach w naszym codziennym życiu. Natykamy się na nie, przekraczamy, nieśmiało staramy się je badać, dotykać i zastanawiać się w jaki sposób do nich podejść. Spotykamy je w relacji z drugą osobą, dotykając przeszłości, stykając się z odsuwanymi od siebie emocjami, które dawno zostały sprzątnięte pod dywan. Granica to chwilowe uczucie gdy patrzymy w wodę, w stronę horyzontu, lub gdy podążamy w rytmie naszej codzienności. Pojawia się gdy obserwujemy konfrontację jasności z ciemnością, nowości ze starością, piękna z brzydotą.

PROZAICZNE, PRAWDA?

Jednak czuliśmy, że chcemy by nie było to tylko nasze spojrzenie. Ujęliśmy je przecież w tekstach i muzyce. Chcieliśmy być w tym nie tylko sami ze sobą. Stąd na tym albumie przestrzeń dla Was.
Tak powstał pomysł na okno (czyli prostokątne wycięcie w okładce albumu), przez które widać nie tylko to co stworzone przez nas, ale także fotografie przedstawiające skrawki z Waszego życia. Czasem błahostki, czasem realne historie, czasem coś uchwyconego w ciągu sekundy, czasem coś co dojrzewało znacznie dłużej. To spojrzenie osób z profesjonalnym zacięciem, ale także tych, które na co dzień wyrażają siebie nie poprzez obraz, ale w zupełnie inny sposób.

Tak powstały indywidualne okładki do CD bazujące na fotografiach, które zebraliśmy tutaj. Z tych zdjęć i swoistej ich dekonstrukcji został stworzony kolaż, który będzie nam towarzyszył jeszcze przez długi czas. To symbol przekraczania granic. Zarówno ostrzeżenie, jak i zachęta, by badać, sprawdzać, przyglądać się drugiej stronie.

Album zdjęć dostępny na issuu.com

Ten materiał opowiada o granicach.
O tych, które przekraczamy na co dzień.
O tych, które przekroczyliśmy w przeszłości.
O tych, które powinniśmy przekroczyć,
oraz o tych, do których nie powinniśmy się nigdy zbliżyć.

Więc… Gdzie jest Twoja granica?

Szczegóły wydawnictwa:

APORIA – STREFY GRANICZNE CD
screamo / hardcore / post-something [Tczew / Gdańsk]
Nakład CD – 200 sztuk.
Limitowana edycja – numerowane i indywidualnie oznakowane egzemplarze. Podstawowym elementem każdej sztuki jest losowo dodana fotografia (a czasami także i historia, która dopełniła to co uchwycone w kadrze). Autorami i autorkami zdjęć są osoby, które odpowiedziały na pytanie: granica – co to dla Ciebie oznacza?
Wydawcą płyty CD jest D.I.Y Koło Records.
Winyl już wkrótce pojawi się za sprawą: DIY Koło Records, Extinction Records, Helldog Records, Hidden Beauty Records.

Wprawdzie członkowie Aporii pochodzą z Gdańska i Tczewa, ale nie ma wątpliwości, że to wierni synowie punkowej “ściany wschodniej”. Grają od 2004 roku i pomimo upływu czasu w ich piosenkach bywalec undergroundowych dźwięków odnajdzie echa zarówno francuskiej sceny screamo, amerykańskiego Dischordu jak i chwytające za serce, swojskie emocje. Dla wszystkich lubiących: Aussitôt Mort, Sed Non Satiata, Fugazi, Children Of Fall, Cult Of Luna, Death In The Family, Amanda Woodward, Zlodzieje Rowerów, Die Last, Aporia to lektura obowiązkowa.

Zespół w składzie:

  • Kamil Laskowski – gitara
  • Paweł Plotta – bas
  • Bartek Rief – wokal, gitara
  • Miłosz Rusakow – perkusja

Polecam fotki, które udostępnił zespół, realizacja Szumysceny, Macko Maj.

Dziękujemy Bartkowi za materiał i wybór naszej strony do promocji albumu. Przypominamy, że album CD to wersja limitowana i zapewniamy, już wkrótce jego zakup może okazać się niemożliwy. Dlatego klikajcie w ikonki powyżej, które przeniosą Was na strony i do sklepu gdzie będziecie mogli kupić „Strefy graniczne”. Życzymy Wam wspaniałych wrażeń i przyjemności podczas słuchania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s