Marcin Pajak

Promocja Artysty

Mieszkający w Wielkiej Brytanii polski prog-rockowy gitarzysta Marcin Pajak ma na swoim koncie już pięć studyjnych albumów. Ostatnia płyta zatytułowana „The Maze” została wydana 21.10.2022 r.

Marcin Pająk urodził się 21 października 1982 roku w Kielcach. Muzyk, kompozytor, producent i multiinstrumentalista. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął jako nastolatek, jego pasję zaszczepił starszy brat, który w tym czasie godzinami słuchał muzyki Pink Floyd. Zainspirowany Floydami Marcin postanowił rozwinąć swoje zainteresowania muzyką i zaczął szukać nowych gatunków muzycznych, a tu pojawiła się fascynacja ciężkimi brzmieniami. Jego stereo zaczęło rozbrzmiewać dźwiękami takich zespołów jak: Metallica, Iron Maiden, Slayer, Sepultura czy Pantera, ale nigdy nie zapomniał muzyki Pink Floyd, czuł, że kompozycje Gilmoura i Watersa idealnie pasują i oddają jego duszę. W wieku 17 lat zaczął uczęszczać do szkoły muzycznej Yamaha w Skarżysku Kamiennej i poważnie myśleć o muzyce. Znowu kluczową rolę odegrał tutaj jego starszy brat. Podczas nauki gry na gitarze basowej pokazał młodemu Marcinowi kilka zagrywek i od tego momentu muzyk poczuł, że jest to kierunek, w którym chciałby podążać w swoim życiu. Po ukończeniu szkoły muzycznej nadszedł czas, aby sprawdzić swoje umiejętności w prawdziwym życiu. Pierwsze kroki stawiał w heavy metalowym zespole Stone Heads z Kielc.

Chcąc dotrzeć do źródeł swoich głównych inspiracji, Marcin postanowił wyjechać do Wielkiej Brytanii, gdzie w 2004 roku wraz z nowo poznanym perkusistą Tomaszem Faustusem rozpoczął swoją muzyczną przygodę w założonym z własnej inicjatywy heavy metalowym zespole Out of Heaven. Obaj panowie polubili się i kontynuowali współpracę przez kolejne kilka lat. Podczas pracy nad debiutanckim albumem Out Of Heaven w niewyjaśnionych okolicznościach cały materiał został skradziony przez basistę i wydany w Brazylii. W tym momencie opuścili zespół i dołączyli do zespołu Schist. W 2009 wydali swój pierwszy album. Debiut pt. „Ucisk” otrzymał bardzo pozytywne recenzje i przykuł uwagę podziemia metalowego świata. W międzyczasie zespół ukończył materiał na nowy album i przygotowywał się do jego wydania. Niestety następca „Ucisku” nigdy nie ujrzał światła dziennego, prace przerwała niespodziewana decyzja Tomasza Fausta o powrocie do Polski.

Gdy Schist zawiesił działalność, w życiu Marcina pojawiła się wielka pustka, którą muzyk postanowił wypełnić zupełnie nowym i zupełnie innym projektem. Jak mówi artysta:

„…po rozpadzie Schist poczułem wewnętrznie, że powinienem wziąć przyszłość w swoje ręce. W tym czasie otaczały mnie dźwięki King Crimson, Porcupine Tree, Opeth, Riverside i Dream Theater. Wiedziałem, że mój nowy projekt powinien iść w tym kierunku, bardziej progresywnym!”.

I tak narodził się Marcin Pająk.

Tymczasem Marcin gra na gitarze w znanym fanom polskiego metalu Thetragon. Tam poznał wokalistę El Gordo Murkina, z którym współpracował przy swoich solowych albumach. Z El Gordo Murkinem Marcin miał również przyjemność pracować nad jednym ze swoich albumów o nazwie Murkin „No Known Cure”, gdzie poznał basistę W.R.Ona, z którym później współpracował przy swoich solowych albumach. Debiutancki album Marcina Pająka „Kim jestem” z 2014 roku osadzony jest w znacznie cięższym metalowym brzmieniu, ma już wiele cech nowego kierunku Prog Rock.

Kolejny album „Other Side” z 2019 roku to już klasyka gatunku. Słyszymy inspiracje od takich artystów jak Steven Wilson, Rush, King Karmazyn, Jeżozwierz i Pink Floyd. Bardzo ciekawe i rozbudowane aranżacje, urozmaicony rytm i świetne brzmienie przenoszą słuchacza w świat stworzony przez artystę, prawie tak, jakby zaprosił nas na „Drugą stronę”. Szczególnie otwierający utwór „Between the Skies”, w którym wokalnie występuje znakomita wokalistka Wioletta Gawara, jej operowy wokal nadaje temu utworowi bardzo wysublimowany i mistyczny ton. Z kolei wokal innego gościa El Gordo Murkina w utworach „Foreseen” i „Every time We Seek the Truth” idealnie wpisuje się w ich dynamikę. Nie sposób nie wspomnieć o wokalu Krzysztofa Jaciowa, aktora i muzyka The Wifebeaterz, który zaśpiewał w tytule „Otherside”. Ciekawostką jest to, że okładkę albumu i jego poprzednika „Who I Am” wykonał artysta/malarz Artur Kmita. „Other side” jest bardzo spójny, urzeka melodią i świetnym brzmieniem, ale pozostawia pewne niezadowolenie. Mamy wrażenie, że to dopiero początek podróży po magicznym świecie progresywnych brzmień Marcina Pająka, a najlepsze dopiero przed nami. A dowodzą tego kolejne albumy artysty „Last Day” 2020 i „Last Day in Poland” 2021.

Płyta została nagrana w Centrum Kultury w Chrzanowie (woj. małopolskie) 15 maja 2021 r. Warto wspomnieć o tym albumie ze względu na grono muzyków, którzy brali udział w jego realizacji. Piotr V. Gawlik na perkusji, Piotr Sitkowski na klawiszach, Michał Powązka na gitarze solo i W.R.Ona na gitarze basowej. Zdaniem wielu krytyków i recenzentów kompozycje z „Ostatniego dnia w Polsce” wzbogacone licznymi improwizacjami są doskonałym uzupełnieniem swoich poprzedników ze studyjnego albumu. „Ostatni dzień” i „Ostatni dzień w Polsce” sprawiają, że jeszcze chętniej poznajemy dalszą pracę Marcina Pająka.

10.12.2021 r. odbyła się premiera czwartego studyjnego albumu artysty. „Sound of the Trees”. Jest to pierwszy album, na który artysta zaprosił muzyków, z którymi wcześniej współpracował. Wszystkie kompozycje, gitara, wokal i klawisze należą do Marcina Pająka i zostały skomponowane w jego prywatnym studiu, natomiast za partie perkusyjne i basowe odpowiadają Piotr V. Gawlik i W.R.Ona. Ciekawostką jest również udział Michała Wojtasa z Amaroka, który nagrał partie klawiszowe w utworze „Escape from Reality” oraz znanej z wcześniejszego albumu Wioletty Gawary, który uhonorował piosenkę „Lost in the Crowd” swoim wokalem.

Album „Sound of the trees” składa się z dziesięciu różnych kompozycji nagranych częściowo w prywatnym studiu Marcina w Londynie oraz w warszawskim „Nebula Studio”. Warto również wspomnieć o Piotrze V. Gawliku, który namalował obraz na okładkę albumu.

Niedługo po wydaniu albumu Marcin Have rozpoczął pracę nad kolejnym albumem, który miał być albumem koncepcyjnym o człowieku uwięzionym w labiryncie. Cała praca trwała osiem miesięcy. Aby ukończyć album Marcin zaprosił nowych muzyków do projektu. Marcin grał na wszystkich gitarach i śpiewał, gdy Piotr Sitkowski nagrywał klawisze, Wiktor Świerczek grał na saksofonie, Wojciech Gulis grał na basie, Piotr V. Gawlik znany z poprzedniej płyty na perkusji i Marek Smok Rajss na perkusji. Warto też wspomnieć o wszystkich animacjach i okładce, które stworzyła Natalia Jonderko Śmiechowicz z N.Station Studio. Płyta zatytułowana „The Maze” została wydana 21.10.2022 r.

O albumie, singlach promujących a także koncercie „Last Day In Poland” pisaliśmy w poprzednim artykule do którego gorąco zapraszamy.

Marcin Pajak album „The Maze”

Mieszkający w Wielkiej Brytanii polski prog-rockowy gitarzysta Marcin Pająk nie zwalnia tempa i właśnie wydał już piąty studyjny album – tym razem zatytułowany „The Maze”. Album przenosi nas w prawie godzinną, dziewięciościeżkową przygodę, w jedną wielką podróż z wieloma zwrotami akcji, chwilami wytchnienia i nagłymi zmianami nastrojów.

Oceń ten wpis:

Jeżeli spodobała Wam się twórczość Marcina, gorąco zapraszam do subskrypcji social media artysty, niebawem nowości związane z wydaniem albumu „The Maze”, niewykluczone także koncerty promujące album.

Promocję przygotowano wspólnie z Marcinem Pajakiem, który przekazał nam wszelkie materiały do publikacji. Jesteśmy wdzięczni za to, że możemy Wam zaprezentować świetnych artystów, być może to właśnie tu znajdziecie własne inspiracje albo ulubionych artystów, ulubione przeboje. Zachęcam do komentarzy i polubienia artykułu.

Wsparcie projektu Polska Muzyka alternatywna!

Przekaż darowiznę 🙂

20,00 zł

Wpłać na zrzutkę.pl 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s